لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۲

آمانو: اطمینان دارم ایران و ۱+۵ به توافق هسته‌ای می‌رسند


یوکیو آمانو در کنفرانس کارنگی
یوکیو آمانو در کنفرانس کارنگی

بيش از هشتصد كارشناس مسائل هسته ای از ۴۵ كشور جهان در كنفرانس بين المللی سياست هسته‌ای روز دوشنبه در پايتخت آمريكا شركت كردند. برگزار کننده این كنفرانس سازمان كارنگی برای صلح بين‌المللی بود.

ويليام برنز، رئيس اين سازمان در سخنرانی افتتاحيه كنفرانس گفت: رويكرد ما در ارتباط با برنامه هسته‌ای ايران بايد به گونه‌ای باشد كه كشورهای متحد آمريكا را مطمئن كند ايران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت، به كشورهای منطقه اطمينان دهد كه ايران تهديدی عليه آنها نخواهد بود و موضوع نقض حقوق بشر در ايران را نيز در بر گيرد.

آقای برنز همچنین گفت یک توافق خوب همه راههای دستیابی ایران به سلاح هسته ای را چه از طریق غنی سازی اورانیوم و چه از نظر تولید پلوتونیوم می بندد. چنین توافقی همچنین شامل نظارت های از پیش اعلام نشده، راستی آزمایی و یک روند نظارتی فراتر از الزامات پروتکل الحاقی خواهد بود و همچنین رفع تحریم ها را به طور تدریجی در بر می گیرد، ضمن اینکه اگر ایران از توافق تخطی کرد تحریم ها بلافاصله به حالت اول باز می گردد.

يوكيو آمانو، رئيس سازمان بين‌المللی انرژی اتمی در حاشيه اين كنفرانس در یک گفتگوی اختصاصی با صدای آمريكا گفت، اطمينان دارد ايران و گروه ۱+۵ در فرصت باقی مانده می توانند به توافق جامع هسته‌ای برسند چرا كه هر دو طرف برای حل اين موضوع اراده سياسی را دارند.

شماری از كارشناسان مسائل هسته ای كه در سخنرانی روز دوشنبه آقای آمانو حضور داشتند، از اينكه سازمان بين‌المللی انرژی اتمی امكانات و اختيارات لازم براي راستی آزمايی برنامه هسته‌ای ايران را ندارد، ابراز نگرانی كردند. يوكيو آمانو در پاسخ گفت هنوز زود است تا در اين باره اظهارنظر كرد اما معتقد است كه برای هر مسئله پيچيده‌ای راه حلی وجود دارد.

كنفرانس بين‌المللی سياست هسته‌ای در واشنگتن روز سه‌شنبه هم ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG