لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

رئیس دفتر اوباما: توافقی اتمی که دنبال می‌کنیم «واقع گرایانه» است


رئیس دفتر اوباما: توافقی اتمی که دنبال می‌کنیم «واقع گرایانه» است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

دنیس مک دانو رئیس دفتر باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه گفت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی، آمریکا هرچه در توان دارد انجام خواهد داد.

آقای مک دانو گفت در روزهای آتی شرکای آمریکا در گروه ۱+۵ با نمایندگان ایران به مذاکره ادامه خواهند داد تا شاید شکاف‌های باقیمانده را کم کرده و به تفاهمی دست یابند که بطور مسالمت آمیز و قابل تائید نگرانی های جامعه بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران را حل کنند.

او همچنین گفت «همانطور که همواره گفته‌ایم توافق بد را نخواهیم پذیرفت.»

به گفته این مقام کاخ سفید «توافقی که ما به دنبال آن هستیم هم واقع گرایانه و هم امکان پذیر است. این که ایران از ظرفیت غنی سازی داخلی چشن پوشی کند مسلماً ایده آل خواهد بود، اما واقعیت چیز دیگری است. حتی نزدیکترین شرکای ما موافق نیستند که جلوی استفاده مسالمت آمیز انرژی هسته ای ایران برای ابد گرفته شود و دیگر ایران دانش غنی سازی را دارا است و زمان را نمی توان به عقب راند.»
جیمز بیکر وزیر خارجه اسبق آمریکا نیز در جلسه‌ای دیگر با شرکت همان گروه، برای اسرائیل که اصرار دارد باید کلیه تأسیسات غنی سازی ایران برچیده شود پیامی داشت، و گفت «اگر تنها توافق مورد قبول بخواهد همانی باشد که ایران موافقت کند غنی سازی به طور کامل متوقف شود، آنگاه احتمالاً توافقی در کار نخواهد بود.»

آقای بیکر خواستار شکیبایی تا پایان مذاکرات شد تا جزئیات توافق احتمالی مشخص شود. او همچنین گفت معتقد است با آن که الزامی در این کار نیست، رئیس جمهوری آمریکا اما بهتر است توافق را برای تأئید به کنگره ارائه کند.

وزیر خارجه اسبق آمریکا افزود «اما اگر توافقی حاصل نشود، آمریکا و متحدین باید آماده وضع تحریم های بیشتر باشند. علاوه براین اگر مشخص شود که ایران به سرعت به سمت تولید بمب حرکت می کند، آمریکا باید آماده حمله نظامی به تأسیسات اتمی ایران باشد.»

جیمز بیکر، که مخالف هرگونه عملیاتی از سوی اسرائیل است، معتقد است آمریکا هیچگونه کمکی به اسرائیل در این زمینه نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG