لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

دیدگاه| کدام خطرناک تر است؟ حفظ، اصلاح یا پاره کردن توافق ایران


یکی از نشست های مربوط به برجام که وزرای خارجه ایران و آمریکا در آن حضور داشتند.
یکی از نشست های مربوط به برجام که وزرای خارجه ایران و آمریکا در آن حضور داشتند.

یادداشتی از اریک ماندل در روزنامه جروسلم پست

در مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی موسوم به «قانون تحریم ها و سیاست آزادی ایران» به منظور اصلاح ایرادات توافق هسته ای ایران ارائه شده است که ضمنا تحریم هایی را بر سر نقض حقوق بشر، تروریسم و ساخت موشک های بالیستیک وضع می کند.

برای درک دلیل اصلاح برجام کافی است بر این وعده تحقق نیافته تمرکز کنید: دولت اوباما وعده داده بود که امکان بازرسی از سایت های مشکوک ایران بر مبنای پروتکل الحاقی «هر زمان، هر کجا» وجود خواهد داشت.

اما مشکل این است که ایران پروتکل الحاقی را تصویب نکرده است. مقامات ارشد ایران هم صراحتا گفته اند دسترسی به مراکز نظامی «خط قرمز» جمهوری اسلامی است.

بخش «تی» پروتکل الحاقی ایران را از استفاده نظامی از وسیله انفجار هسته ای یا دسترسی به فناوری با مصارف دوگانه منع می کند. اگر بازرسان هرگز از یک مرکز نظامی بازدید نکرده باشند شما چیزی برای گزارش دادن درباره پایبندی کامل ایران به برجام ندارید.

«قانون تحریم ها و سیاست آزادی ایران» می کوشد این معضل اساسی توافق هسته ای ایران را رفع کند. این طرح همچنین سپاه پاسداران و بسیج را که از برنامه هسته ای و موشکی ایران نفع می برند و در صف اول نقض حقوق بشر، تروریسم و فعالیت های موشکی قرار دارند، تحت تحریم های اقتصادی قرار می دهد. مشکل این است که با توجه به اختلافات جناحی، تصویب چنین طرحی در مجلس سنا با ۶۰ رای لازم، تقریبا غیرممکن به نظر می رسد.

راهی به پیش رو وجود دارد.

طرحی در دو مجلس نمایندگان و سنا از تحریم های تازه، قابل اجرا و غیرقابل چشم پوشی تهیه شود که بر نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و تروریسم متمرکز باشد. کار اعمال دوباره تحریم های مرتبط با برجام به پرزیدنت دونالد ترامپ واگذار شود.

به این ترتیب برای کسب شصت رای در سنا مشکلی وجود نخواهد داشت.

پرسش امروز از سناتورهای دموکرات بن کاردین، کریس کونز و چاک شومر که دو سال پیش علیه طرح ناظر بر برجام رای دادند این است که چرا اکنون طرفدار حفظ برجام هستید؟

سناتور کاردین ادعا می کند که خواهان اصلاح توافق هسته ای است ولی می خواهد اروپایی ها از قدرت وتو در برابر هر طرح مصوب آمریکا بر سر برجام برخوردار باشند. آیا ایران از همکاری اش با برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی، حمایت از تروریست ها، اعدام زنان و کودکان یا خواست محو اسراییل کاسته است؟

خطرناک ترین گزینه حفظ وضعیت موجود بدون اصلاح ایرادهای اساسی توافق هسته ای است که منافع امنیت ملی آمریکا را تضعیف می کند. کنگره لازم است تحریم های اقتصادی جدید گزنده ای را علیه نقض حقوق بشر، تروریسم و برنامه موشکی ایران وضع کند که با ۵۰ رای در سنا قابل تصویب باشد و سرنوشت تصدیق برجام را بر عهده کاخ سفید بگذارد.

زمان تصویب این تحریم ها اکنون و پیش از آغاز فصل انتخابات در آمریکا است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG