لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۶

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای: ایران به روسیه در ارتکاب جنایت جنگی کمک می‌کند


پهپاد آرش ۲ - ایسنا
پهپاد آرش ۲ - ایسنا

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» با صدور بیانیه‌ای به «نقض محدودیت‌های شورای امنیت سازمان ملل، توسط ایران» واکنش نشان داد.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای، در پی فروش «فناوری هواپیماهای بدون سرنشین» از طرف ایران به روسیه، «نقض آشکار توافقنامه برجام و محدودیت‌های مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱» شورای امنیت سازمان ملل را در بیانیه صادرشده، یادآور شده‌ است.

در این بیانیه نوشته‌ شده که ایران همچنان نشان می‌دهد که به یک بخش مسئول یا قابل‌اعتماد در جامعه بین‌الملل تعلق ندارد، بلکه رژیمی منفور است که با تروریست‌ها، دیکتاتورها و مستبدان همکاری می‌کند.

این سازمان گفته‌ است که ایران از طریق تامین فناوری پهپاد برای نیروهای روسیه، به آن‌ها کمک می‌کند تا مرتکب «جنایات جنگی» علیه اوکراین و جمعیت غیرنظامی آن بشوند، به شورای امنیت سازمان ملل متحد ضربه بزنند و صلح و امنیت بین‌الملل را به خطر بیندازند.

این سازمان در ادامه بیانیه اعلام کرده‌ است که به‌ لطف بندهای خودسرانه برجام، رژیم ایران و شرکای آن در مسکو، هم‌اکنون از انقضای تحریم‌های بین‌المللی تسلیحاتی در اکتبر ۲۰۲۰ منتفع می‌شوند.

در این بیانیه همچنین یادآوری شده که در صورت اعمال محدودیت‌ها، ظرفیت تهران برای خرید و فروش تسلیحات و انتقال آنها به سازمان‌های تروریستی افزایش می‌یابد.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای می‌گوید که علاوه بر این، ممنوعیت انتقال هواپیماهای بدون سرنشین و فناوری موشکی به‌طور مشابه، در کمتر از یک سال منقضی می‌شود.

این سازمان تصریح کرده که همین موضوع را می‌توان در مورد برنامه هسته‌ای نیز گفت؛ چراکه اکثر محدودیت‌های هسته‌ای، پس از سال ۲۰۳۱ بر اساس «شرایط برجام» رفع می‌شود.

در این بیانیه آمده که اروپا و آمریکا باید برای برقرار کردن «یک تحریم تسلیحاتی کامل بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی» که قابلیت راستی‌آزمایی در عمل‌کرد داشته باشد، کار کنند.

سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای گوشزد کرده که تعطیلی برنامه هسته‌ای ایران، فقط با استناد به مکانیسم تحریم‌های بازگشت فوری، موسوم به مکانیسم ماشه که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تنظیم شده، قابل تحقق است.

XS
SM
MD
LG