لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

جمهوری اسلامی، اسرائيل را متهم به تلاش برای «خرابکاری» در برنامه موشکی خود کرد


آزمایش موشک بالستیک «خبیر» یا «خرمشهر ۴» از سوی جمهوری اسلامی - آرشیو
آزمایش موشک بالستیک «خبیر» یا «خرمشهر ۴» از سوی جمهوری اسلامی - آرشیو

رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی روز پنجشنبه به نقل از وزارت دفاع ایران، ادعا کردند اقدام اسرائیل برای «خرابکاری» در صنعت دفاعی و تولید موشک‌ها ناموفق بوده است.

مقامات جمهوری اسلامی گاه از کشف «توطئه» و یا کشف «عوامل» اسرائيل خبر می‌دهند ولی از آنجایی که رسانه‌ها فعالیت آزاد در ایران ندارند، راستی‌آزمایی ادعاهای آنها دشوار و یا غیرممکن است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع یکی از «پیچیده‌ترین» توطئه‌های خرابکارانه «سال‌های اخیر» را که صنایع نظامی موشکی و فضایی ایران را هدف قرار داده بود «خنثی» کرد.

گزارش تلویزیون حکومتی جمهوری اسلامی اضافه کرد که «عوامل داخلی» این «شبکه کاملا حرفه‌ای» به همراه «افسران خارجی» و «کلیه مسیرها» برای ورود قطعات معیوب شناسایی شد.

رویترز گزارش داده است که اسرائیل هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است.

گزارش دولتی در ایران به نقل از یک مقام وزارت دفاع که نامش منتشر نشد گفت شبکه ادعایی به دنبال وارد کردن قطعات معیوب در تولید موشک‌ها بوده است.

اسرائيل بارها گفته است که برنامه موشکی ایران را تهدید می‌داند و مقامات اسرائيل گفته‌اند که با ارسال قطعات موشکی به ویژه تجهیزاتی که باعث افزایش دقت راکت‌های حزب‌الله در لبنان می‌شود، مقابله می‌کنند. رهبران جمهوری اسلامی بارها گفته‌اند که خواستار نابودی اسرائيل هستند.

پیشتر صدای آمریکا به نقل از جاناتان شانزر، کارشناس اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در واشنگتن در مورد تلاش‌های اسرائیل برای جلوگیری از تحویل موشک‌های دقیق ایران به حزب‌الله نوشته بود که برخی از این محموله‌ها به دست حزب‌الله رسیده است و برآورد می‌شود که حدود ۵۰۰ موشک دقیق (نقطه‌زن) در دست حزب‌الله است.

ادعای کشف شبکه‌ خرابکاری در صنایع موشکی وزارت دفاع ایران در حالی است که بارها تاسیسات هسته‌ای ایران از جمله تاسیسات نطنز، هدف خرابکاری قرار گرفته‌اند. مسئولیت حفاظت از آن تاسیسات را سپاه پاسداران برعهده دارد در حالی که گزارش اخیر می‌گوید سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع این شبکه را کشف کرده‌ است.

پیشتر نیز مقامات اوکراینی نسبت به پیامد‌های کمک‌های نظامی جمهوری اسلامی به روسیه هشدار داده بودند. روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به تاسیسات اوکراین استفاده کرده است و برخی نیز احتمال ارسال موشک از ایران به روسیه را مطرح کرده بودند. اسرائيل برای کمک به اوکراین تحت فشار بوده است.

علاوه بر خرابکاری‌های گزارش شده در مراکز هسته‌‌ای ایران، از جمله بزرگترین‌ ضربه‌های اطلاعاتی دیگر وارد شده به جمهوری اسلامی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه، ترور محسن فخری‌زاده، از چهره‌های اصلی برنامه هسته‌ای ایران، ترور یک فرمانده نیروی قدس در تهران، و همچنین انتقال انبوهی از اسناد هسته‌ای از داخل ایران به اسرائيل بوده است.

XS
SM
MD
LG