لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

حدود یک چهارم صادرات دفاعی اسرائيل به کشورهای عرب «پیمان ابراهیم» رفت


وزارت دفاع اسرائيل روز سه شنبه گفت این کشور سال گذشته میلادی رکورد صادرات ۱۲ میلیارد و ۵۵۶ میلیون دلار تولیدات دفاعی را ثبت کرد.

بر اساس این بیانیه حدود یک چهارم محصولات جنگی به کشورهای عربی که تحت توافقنامه موسوم به پیمان ابراهیم در سال ۲۰۲۰ با اسرائيل عادی سازی روابط کردند، صادر شد.

پیمان ابراهیم که با تلاش دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، حاصل شد روابط دیپلماتیک اسرائيل با چند کشور عرب را عادی کرد.

به نوشته رویترز، در این گزارش آمده است که ارقام صادرات تجهیزات دفاعی در سال ۲۰۲۲ نسبت به سه سال قبل از آن ۵۰ درصد افزایش داشت و از نطر حجم نسبت به دهه گذشته ۲ برابر شد.

پهپادها ۲۵ درصد از صادرات نظامی اسرائيل در سال ۲۰۲۲ و موشک‌ها، راکت‌ها یا سامانه‌های دفاع هوایی نیز ۱۹ درصد صادرات دفاعی اسرائيل را تشکیل دادند.

وزارت دفاع اسرائيل بدون نام بردن از مشتریان خاص، گفت ۲۴ درصد از صادرات دفاعی به کشورهای طرف پیمان ابراهیم بود.

امارات متحده عربی و بحرین امضاکنندگان این پیمان بودند و اسرائیل عمدتا کشورهای مراکش و سودان را نیز بخشی از این پیمان به حساب می‌آورد. سودان اکنون درگیر یک جنگ داخلی است.

آسیا و اقیانوسیه ۳۰ درصد از سهم صادرات دفاعی اسرائیل در سال گذشته میلادی، اروپا ۲۹ درصد و آمریکای شمالی نیز ۱۱ درصد را تشکیل دادند.

نگرانی‌های مشترک اسرائيل و کشورهای منطقه از فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران منجر به نزدیکی آنها شد.

XS
SM
MD
LG