لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۱

ابراز نگرانی کارشناسان از فعالیت ۱۹ گروه نیابتی جمهوری اسلامی در اطراف اسرائیل


ابراز نگرانی کارشناسان از فعالیت ۱۹ گروه نیابتی جمهوری اسلامی دراطراف اسرائیل
ابراز نگرانی کارشناسان از فعالیت ۱۹ گروه نیابتی جمهوری اسلامی دراطراف اسرائیل

کارشناسان امور ایران و گروه‌های شبه‌نظامی خاورمیانه، درباره فعالیت‌ها و تغییر استراتژی گر‌‌وه‌های مسلح تحت حمایت جمهوری اسلامی در خاورمیانه، هشدار دادند.

در نشستی که روز سه‌شنبه به میزبانی اندیشکده فراحزبی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (اف‌دی‌دی‌) برگزار شد، جو‌ تروزمن، پژوهشگر این اندیشکده که حوزه تخصصی او به طور ویژه گروه‌های پیکارجوی فلسطینی و حزب‌الله است، گفت ۱۹ گروه شبه‌نظامی که مورد حمایت جمهوری اسلامی هستند، در «اطراف مرز‌های اسرائیل» فعالیت دارند.

او گفت برخی از این گروه‌ها نظیر حماس و حزب‌الله در اخبار نامشان مطرح بوده اما برخی دیگر اینطور نبوده است.

این کارشناس گفت که از این ۱۹ گروه پیکارجو تعدادی تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند و همه آنها تحریم نیستند.

جو تر‌وزمن گفت که برخی از این گروه‌ها نظیر حماس با اینکه از ایران کمک‌ می‌گیرند تا حدی «خودمختاری» دارند اما برخی دیگر به ویژه گروه‌های عراقی که در سوریه هستند و یا گروه جهاد اسلامی به طور ویژه تحت امر ایران هستند.

تروزمن گفت گروه حماس، سعی در نیروگیری از نوجوانان دارد و با تبلیغات خود علیه اسرائیل در کمپ‌های تابستانی این کار را می‌کند.

به گفته او، ایران به اینکه گروهی سنی است یا شیعه یا مسیحی کاری ندارد و مادامی که حاضر باشند علیه اسرائیل دست به سلاح ببرند از آنها حمایت می‌کند و به همین خاطر شاهد حضور ۱۹ گروه شبه‌نظامی‌ در مرزهای اطراف اسرائیل هستیم.

جاناتان شانزر، کارشناس دیگر امورخاورمیانه در اندیشکده اف‌دی‌دی و نویسنده کتاب «درگیری ۲۰۲۱ غزه» گفت شاهد آن هستیم که گروه‌های نیابتی ایران اکنون از یک «استراتژی» برخوردار هستند که پیش از این، این گونه نبوده است.

او گفت اکنون شاهد افزایش هماهنگی‌ها بین گروه‌های شبه‌نظامی هستیم و این استراتژی را سپاه پاسداران تهیه کرده است که چه گروهی چه کاری انجام دهد.

به گفته او، اگر قبلا حماس شاید بدون محاسبه دست به شلیک راکت می‌زد اما اکنون محاسبه می‌کند.

او در تشریح استراتژی تازه حماس که نوار غزه را در کنترل دارد گفت که این گروه اکنون با رهنمودهای ایران نفوذ خود را در کرانه باختری افزایش داده است.

شانزر گفت حماس چون به عنوان گروهی تروریستی قادر به ارائه خدمات به فلسطینی‌های غزه نیست، محبوبیت ندارد و چون می‌داند اگر از غزه به اسرائیل حمله کند هدف قرار می‌گیرد و شرایطش بدتر می‌شود، از کرانه باختری که در دست رقیب آن یعنی گروه فتح است، به اقدام علیه اسرائیل دست می‌زند.

مقامات اسرائیلی، اخیرا به کمپ جنین در کرانه باختری حمله کردند، اقدامی که آن را برای مقابله با تروریسم خواندند.

جاناتان کنریکس، عضو «مجمع امنیتی و دفاع اسرائیل» که به مدت ۲۴ سال در ارتش اسرائیل بوده است نیز گفت که به نظر او کانون توجه بعد از کمپ جنین، نابلس خواهد بود که فعالیت‌های شبه‌نظامیان آنجا بیشتر شده است. او گفت فعلا ارتش اسرائیل عملیات جنین را پس از ماه‌ها حمله از آنجا به شهروندان اسرائیل، انجام داد.

او‌ گفت این عملیات محدودتر از آن چیزی بود که رسانه‌ها نشان دادند و طی آن زیرساخت‌های مورد استفاده تروریست‌ها نابود شد.

او در بخش پرسش و پاسخ، در پاسخ به پرسش صدای آمریکا در مورد ادعاهایی که قبلا در ایران مطرح شده بود که روسیه رادارها را در سوریه برای عملیات اسرائیل غیرفعال می‌کند، گفت نیروهای اسرائیلی به چنین چیزی برای عملیات در سوریه نیاز دارند. او اما گفت که روسیه از موشک‌های خود علیه اسرائیل استفاده نکرده است و نمی‌خواهد با ناکارآمد نشان دادن سامانه‌های خود در برابر نیروی هوایی اسرائیل به شهرت تجهیزات نظامی روسی ضربه بزند.

جاناتان شانزر در مورد تلاش‌های اسرائیل برای جلوگیری از تحویل موشک‌های دقیق ایران به حزب‌الله گفت برخی از این محموله‌ها به دست حزب‌الله رسیده است و برآورد می‌شود که حدود ۵۰۰ موشک دقیق(نقطه‌زن) در دست حزب‌الله است.

او این امر‌ را بسیار خطرناک دانست و گفت مشخص نیست که سامانه دفاع هوایی «گنبد آهنین» چگونه در برابر این راکت‌ها عمل خواهد کرد، مخصوصا این که اگر حزب‌الله در یک جنگ تمام عیار آنها را با شلیک حدود ۱۵۰هزار راکت غیردقیق ترکیب کند.

به گفته او در این شرایط مشخص نیست چگونه سامانه دفاع هوایی، موشک نقطه‌زن را از تسلیحاتی که چنین قابلیتی ندارند تشخیص خواهد داد.

کنریکس نیز در مورد این که اگر اسرائیل از سوی گروه‌های نیابتی اطراف ایران هدف حمله هم‌زمان از همه جبهه‌ها قرار بگیرد چه کاری خواهد کرد، گفت در چنان شرایطی دیگر اسرائیل به استفاده از سلاح‌های دقیق که تلفات کمتری از مردم عادی خواهد گذاشت اکتفا نخواهد کرد و مجبور می‌شود از تسلیحاتی نظیر توپخانه‌های سنگین استفاده کند که خسارت گسترده برجای می‌گذارند.

XS
SM
MD
LG