لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

آمریکا و متحدانش در خلیج فارس نگران پهپادها و موشک‌های ایرانی هستند


وزارت دفاع آمریکا از گسترش برنامه پهپادی و موشکی ایران ابراز نگرانی کرد و آن را جزو «برجسته‌ترین تهدیدهایی» که آمریکا و متحدانش در خلیج فارس با آن رو‌به‌رو هستند، دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گزارش بعد از دیدار هیئتی از آمریکا با نمایندگان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض منتشر شده است. در این دیدار اعلام شد که آمریکا و کشورهای عربی، نگرانی‌های امنیتی مشابهی دارند، ایران اما در صدر فهرست این نگرانی‌ها قرار دارد.

دانا استراول، معاون وزیر دفاع آمریکا در منطقه غرب آسیا گفت: «یکی از بزرگترین خطرات پهپادهای ایران، «نحوه اشاعه آن در میان بازیگران غیردولتی در سراسر خاورمیانه» است.»

استراول با اشاره به حضور یک پهپاد ایرانی در جریان رزمایش ارتش این کشور با نام ذوالفقار ۱۴۰۰ در منطقه ساحلی خلیج عمان گفت: «اشاعه پهپادهای ایرانی به این نهادها، هم خطری برای غیرنظامیان خلیج فارس و هم خطری برای نیروهای آمریکایی که در عراق و سوریه با داعش می‌جنگند، است.»

او همچنین افزود: «این خطر وجود دارد که ایران پس از حمله پهپادی اواخر ژانویه به تاسیسات مهمات در اصفهان، پاسخی نظامی دهد.»

بر اساس گزارشی در خبرگزاری روسی اینترفاکس، این حمله پهپادی واکنش ایران را برانگیخت و به تنش در منطقه دامن زد. گزارش رسانه‌های خارجی این حمله را به اسرائیل نسبت داده‌اند.

دانا استراول، معاون وزیر دفاع آمریکا گفت: «وقتی نوبت به پدافند هوایی و موشکی یکپارچه می‌رسد، می‌توانیم با افزایش اشتراک اطلاعاتی، هشدار اولیه و همچنین بررسی سیستم‌ها و قابلیت‌های مختلف، یک پدافند هوایی لایه‌ای موثرتر برای مقابله با تهدیدهایی که در منطقه می‌بینیم ایجاد کنیم.»

استراول در بخش دیگری از سخنانش گفت: «یکی دیگر از عرصه‌هایی که آمریکا و متحدانش در حاشیه خلیج فارس را نگران می‌کند «ستیزه‌جویی ایران در دریا» است.»

او گفت با توجه به همین موضوع آمریکا و متحدانش در تلاش هستند، با همکاری یکدیگر امنیت دریایی را افزایش دهد.

XS
SM
MD
LG