لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

سازمانهای امنیتی اسرائیل می‌گویند برای حملات تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی آماده‌اند


سازمان امنیتی اسرائیل می‌گوید در حال آماده شدن برای مقابله با حمله احتمالی تلافی‌جویانه از سوی جمهوری اسلامی است. این آمادگی پس از انجام یک سری حملات در چند روز گذشته علیه اهدافی در ایران بود که اسرائیل مسئول آن معرفی شده است.

به گزارش شبکه کان، مقامات امنیتی اسرائیل در روز دوشنبه، مذاکراتی را برای پیش‌بینی نحوه واکنش جمهوری اسلامی نسبت به حملات ۴۸ ساعت گذشته به کاروان‌های حمل سلاح و مهمات به مقصد شبه‌نظامیان تحت حمایت تهران در سوریه، انجام داده‌اند.

این حملات هوایی پس از حمله پهپادی به یک موسسه دفاعی در شهر اصفهان صورت گرفت. این سلسله حملات به اسرائیل نسبت داده شده، گرچه این کشور درباره چنین عملیاتی اظهار نظر نکرده است.

به گفته ناظران نیز چند حمله با هواپیماهای بدون سرنشین، به گروه های تحت حمایت جمهوری اسلامی در روز دوشنبه در سوریه، یازده کشته در پی داشته است. در این حملات کامیون های حامل سلاح‌های ایرانی نیز منهدم شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا اعلام کرد که اولین حمله، عصر یکشنبه، به شش کامیون انجام شد و هفت نفر را در نزدیکی مرز سوریه با عراق کشت.

به گفته حقوق‌ بشر سوریه، این حمله به کاروانی متشکل از شش کامیون یخچال‌دار که سلاح های ایرانی را از عراق به سوریه منتقل می کردند، اصابت کرد و رانندگان و دستیاران آنها کشته شدند.

دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین گفت که حمله دوم، صبح دوشنبه انجام شد که سه نفر، از جمله یک فرمانده نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی را در حالی که مشغول بازرسی محل حمله بودند، کشته است. یک تانکر سوخت نیز توسط پهپاد ناشناسی هدف گرفته شد که گفته می‌شود «احتمالاً مملو از سلاح و مهمات برای گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی» در همان منطقه بوده است. در انفجار این تانکر نیز حداقل یک نفر کشته شد.

هیچ گروهی مسئولیت این حملات را که در نزدیکی گذرگاه مرزی البوکمال القائم، بین سوریه و عراق رخ داده است، بر عهده نگرفته است.

رژیم بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، از حمایت نظامی جمهوری اسلامی و گروه های شیعه مسلح متحد آن از جمله حزب الله، که دشمنان اسرائیل هستند، برخوردار است.

یک مقام عراقی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: «آنها احتمالاً از کامیون های عراقی به جای کامیون های ایرانی استفاده کردند تا هدف قرار نگیرند

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG