لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

واکنش مقامات اوکراینی به انفجار اصفهان: هشدار داده بودیم


میخاییلو پودولیاک مشاور رییس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه وقایع بامداد یکشنبه را «شب انفجاری در ایران» نامید

در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی سعی دارند حملات به تاسیسات نظامی در اصفهان را ناچیز و مهار شده عنوان کنند، برخی مقامات اوکراین این حمله را نتیجه سیاست‌های جمهوری اسلامی در حمایت از روسیه در حمله به اوکراین می‌دانند.

میخاییلو پودولیاک مشاور رییس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه وقایع بامداد یکشنبه را «شب انفجاری در ایران» نامید و در توئیتر خطاب به مقامات جمهوری اسلامی نوشت: «اوکراین به شما هشدار داده بود.»

هرچند آقای پودولیاک اشاره‌ای به جزئیات بیشتر نکرد اما اشاره او به حمایت جمهوری اسلامی از روسیه در حمله به اوکراین است. جمهوری اسلامی صدها پهپاد در اختیار روسیه قرار داده که ارتش این کشور از آنها برای حملات انتحاری استفاده می‌کند. بعد از اینکه دولت اوکراین کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به روسیه را فاش کرد، جامعه جهانی این اقدام را محکوم کردند و مقامات جمهوری اسلامی هرگونه کمک نظامی را تکذیب کردند.

روز یکشنبه یوری اینهات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین انفجار مجتمع اصفهان را نتیجه سیاست‌های جمهوری اسلامی خواند.

بامداد یکشنبه ۸ بهمن، یک کارخانه تاسیسات نظامی جمهوری اسلامی در اصفهان مورد حمله پهپادی قرار گرفت. صدای آمریکا روز یکشنبه فیلم‌هایی از این حمله را که از طریق شهروند خبرنگاران در اختیارش قرار گرفت را پیشتر منعکس کرده بود.

ویدئو و گزارش‌ها از «حمله پهپادی» به یک کارخانه نظامی در اصفهان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:19 0:00

بعد از این حملات مقامات جمهوری اسلامی سعی کردند این حملات را خفیف و ناچیز جلوه دهند.

عباس مقتدایی، نایب‌رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس روز یکشنبه درباره این حمله بدون اشاره به عاملان آن گفت: اقدام آن‌ها ارزش نظامی و اطلاعاتی ویژه‌ای ندارد اما در هر صورت ابعاد این موضوع در دست بررسی بیشتر است. حسین میرزایی، نماینده اصفهان هم گفت پدافند ما با اقتدار کامل آن‌ها را در هوا منهدم کرده و هیچ آسیبی به مجموعه وابسته به وزارت دفاع وارد نشده است.

پیشتر، روزنامه وال استریت ژورنال نوشت مقامات آمریکایی به این روزنامه گفته‌اند اسرائیل با یک حمله پهپادی مخفی یک مجتمع دفاعی در ایران را هدف قرار داد. این روزنامه با انتشار این خبر در روز یکشنبه نوشت که افراد آگاه با این عملیات نیز وقوع آن حمله را تائيد کرده‌اند.

اسرائیل هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده اما برخی گمانه‌زنی کردند که کارخانه مورد حمله تولیدکننده موشک و پهپاد بود. روز یکشنبه، حسین امیر عبداللهیان، وزیرخارجه ایران، اعلام کرد که حمله به یک مجتمع وزارت دفاع در اصفهان، بر برنامه اتمی جمهوری اسلامی تاثیری نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG