لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

وال استريت ژورنال: اسرائيل عامل حمله به تاسیسات نظامی اصفهان است


انفجار در اصفهان
انفجار در اصفهان

روزنامه وال استریت ژورنال می‌گوید مقامات آمریکایی به این روزنامه گفته‌اند اسرائیل با یک حمله پهپادی مخفی یک مجتمع دفاعی در ایران را هدف قرار داد.

این روزنامه با انتشار این خبر در روز یکشنبه نوشت که افراد آگاه با این عملیات نیز وقوع آن حمله را تائيد کرده‌اند.

وزارت دفاع جمهوری اسلامی تائيد کرد که شنبه شب یک مجتمع وابسته به آن در اصفهان هدف حمله پهپادی قرار گرفت. این وزارتخانه اما گفت که این حمله خنثی شد.

باراک راوید، خبرنگار اسرائيلی، اما با انتشار توئیتی گفته است که منابع آگاه به او گفتند که حمله به تأسیسات وزارت دفاع «موفقیت آمیز» بود و این تاسیسات که با برنامه موشکی ایران مرتبط است از ۴ نقطه مختلف «به طور دقیق» مورد هدف قرار گرفت و «هدف عملیات محقق شد.»

در همین حال خبرگزاری رویترز نوشته است که یک سخنگوی ارتش اسرائیل در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل با حمله اخیر در ایران ارتباطی دارد یا خیر، از اظهار نظر خودداری کرد.

وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای در ۹ بهمن ماه گفت «تهاجم ناموفق» تلفات جانی نداشت و «آسیب جزئی به سقف کارگاه» وارد کرد و در «تجهیزات و ماموریت» آن خللی پیش نیامده است.

این وزارت‌خانه در بیانیه خود ماموریت مجموعه نظامی اصفهان را اعلام نکرد. خبرنگار اسرائيلی فعالیت‌های این مجموعه را در حوزه موشکی گزارش کرد.

در حالی که باراک راوید نوشته است که ساختمان مجموعه وزارت دفاع در اصفهان از ۴ نقطه آسیب دید بیانیه وزارت دفاع به استفاده از ۳ پهپاد اشاره دارد.

بیانیه وزارت دفاع می‌گوید در حمله ساعت یازده و نیم شنبه شب در اصفهان که با استفاده از ریزپرنده‌ها صورت گرفت «یکی از آنها مورد اصابت پدافند هوایی مجتمع، و دو فروند دیگر آنها در تله‌های پدافندی گرفتار و منفجر شدند.»

این اولین بار نیست که یک مرکز حساس در داخل ایران هدف حمله پهپادی قرار می‌گیرد. پیشتر نیز مرکزی مرتبط با برنامه هسته‌ای در کرج هدف حمله پهپادی قرار گرفت.

حلمه به تاسیسات نظامی اصفهان در شرایطی است که جمهوری اسلامی به روسیه که به اوکراین حمله کرده پهپادهای نظامی داده است و برخی گزارش‌ها هم از برنامه صدور موشک از ایران به روسیه حکایت دارد، امری که مقامات اوکراینی را خشمگین کرد.

XS
SM
MD
LG