لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

یک روزنامه آلمانی از افزایش آزمایش های موشکی ایران خبر داد


چند روز پس از نشست شورای امنیت درباره برنامه موشکی ایران، یک روزنامه آلمانی گزارش داد که ایران آزمایش های موشکی خود را افزایش داده است.

روزنامه آلمانی «دی ولت» روز یکشنبه ۱۸ آذر گزارش داد که آزمایش موشک‌های جمهوری اسلامی دو برابر شده و شامل موشک‌هایی می‌شود که تا کشورهای جنوب شرقی اروپا برد دارند.

این گزارش کمی بعد از آن منتشر می شود که آزمایش اخیر جمهوری اسلامی نگرانی جامعه بین المللی را در پی داشت.

هفته گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار توئیتی اعلام کرد که ایران دست به آزمایش یک موشک میان- برد بالیستیک زده است که می‌تواند بخش‌هایی از اروپا و سراسر خاورمیانه را هدف قرار دهد.

پمپئو اضافه کرده بود که این کار ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک هایی که با قابلیت حمل کلاهک هسته ای طراحی شده اند، منع می کند.

وزير دفاع آمريکا نیز در واکنش به این آزمایش گفت اقدام تازۀ ايران برای آزمايش موشک های قادر به حمل کلاهک‌های چندگانه، نشان می دهد که تلاش هايی که تا کنون برای انصراف رژيم ايران از حمايت از تروريسم و اقدامات تجاوزکارانه صورت گرفته، راه به جايی نخواهد برد.

پیش از این، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نیز در توییتر خود با اشاره به آزمایش این موشک، نوشته بود که «این رفتار تحریک‌آمیز را نمی توان تحمل کرد.»

علاوه بر مقام‌های آمریکایی، وزیر خارجه انگلیس هم انجام این آزمایش را محکوم کرد. جرمی هانت در صفحه توییتر خود نوشت از این آزمایش «به شدت نگران» است. او نوشت که آزمایش این موشک «عملا تحریک‌آمیز، تهدیدآمیز، و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.»

در پی نگرانی های بین المللی از آزمایش موشکی اخیر ایران، شورای امنیت به درخواست فرانسه و بریتانیا تشکیل جلسه داد. نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز خواستار محکومیت این اقدام ایران شد.

علاوه بر کشورهای غربی، کشورهای منطقه از جمله عربستان و اسرائیل نیز نگران برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG