لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

جزئیاتی از جلسه شورای امنیت درباره آزمایش موشکی ایران؛ بریتانیا و فرانسه درخواست جلسه دادند


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه و پشت درهای بسته، آزمایش اخیر موشکی گزارش شده ایران را بررسی می کند.

دیپلمات ها با ذکر این موضوع می گویند بریتانیا و فرانسه که ایران را به آزمایش یک موشک میان-برد متهم کرده اند، درخواست برگزاری این جلسه را ارائه کرده اند.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز به نقل از مقامات دفاعی آمریکایی گزارش کرده است یک ناوگروه هواپیمابر آمریکایی طی چند روز آینده وارد خلیج فارس می شود. با ورود این ناوگروه هواپیمابر به خلیج فارس، به طولانی ترین دوره عدم چنین حضوری از سوی آمریکا، پایان داده شد.

به گفته مقامات، ناوهواپیمابر یواس‌اس جان سی. استنیس و کشتی های نظامی همراه آن تا پایان هفته جاری برای نشان دادن قدرت نظامی آمریکا به ایران وارد خلیج فارس می شود. مقامات گفته اند طی هشت ماه گذشته، این اولین حضور آمریکا از این نوع، در خلیج فارس است.

این هفته، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با انتشار توئیتی اعلام کرد که ایران دست به آزمایش یک موشک برد-متوسط بالیستیک زده است که می‌تواند بخش‌هایی از اروپا و سراسر خاورمیانه را هدف قرار دهد.

پمپئو اضافه کرده بود که این کار ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک هایی که با قابلیت حمل کلاهک هسته ای طراحی شده اند، از جمله فعالیت پرتاب موشک با استفاده از اینگونه فناوری موشکی بالستیک، منع می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG