لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۷

سفیر اسرائیل در سازمان ملل: شورای امنیت باید آزمایش موشکی ایران را محکوم کند


دنی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا در حاشیه اجلاس «شورای آمریکایی‌های اسرائیلی تبار» در ایالت فلوریدا خواستار اقدام جهانی علیه برنامه موشکی ایران شد.

دنی دنون در رابطه با موضع اسرائیل درباره سخنرانی برایان هوک رئیس اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا و نمایش جنگ افزارهای ایرانی که توسط متحدین آمریکا به دست آمده، گفت که به نظر او خیلی مهم است که جهان بداند رژیم ایران همچنان مروج تروریسم، خشونت، و تنفر است.

او گفت: «ما می‌دانیم که ایران با ادامه برنامه موشک بالستیک ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت است. وقت آن رسیده است که شورای امنیت این مساله را محکوم کند و از آن نگذرد تا بدین وسیله همه کشورها از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا حمایت کنند. ما از همه کشورها به ویژه اروپایی‌ها می‌خواهیم به دولت آمریکا بپیوندند. تحریم‌ها علیه مردم ایران نیست. اسرائیل از مردم ایران حمایت می‌کند. تحریم‌ها رژیمی را که حامی تروریسم و تنفر است هدف گرفته است.»

سفیر اسرائیل در سازمان ملل درباره احتمال پیوستن کشورهای بیشتر به تحریم‌های ایران گفت که شرکت‌های اروپایی در توافق‌های خود با ایران خارج می‌شوند و برخی کشورهای اروپایی که به دنبال ایجاد سازوکار برای دور زدن تحریم‌ها هستند در این کار به نتیجه‌ای نرسیدند.

او گفت: «به شرکت‌های اروپایی مانند ولوو، توتال، و شرکت‌های هوایی بریتانیا و فرانسه نگاه کنید. آنها از ایران خارج شدند. به نظرم دولت‌های اروپایی متوجه خواهند شد که تنها راه رو به جلو برای ایجاد تغییرات در خاورمیانه اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران است.»

او همچنین درباره اقدامات اسرائیل برای مقابله با استقرار نظامی ایران در سوریه گفت: «سیاست ما خیلی شفاف است. ما هیچگاه به ایران اجازه ساخت پایگاه نظامی و حضور در آن سوی مرزهایمان در بلندی‌های جولان را نخواهیم داد. ما این را بارها تکرار کرده ایم و روی حرف خودمان می‌ایستیم.»

پنجشنبه گذشته، برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا یک نشست خبری، در یک پایگاه نظامی که به نمایش تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی به گروه های شورشی اختصاص داشت، حضور یافت.

او به خبرنگاران گفت که رهبر جمهوری اسلامی باید تصمیم بگیرد که دولتش را همچنان به عنوان بزرگترین حامی تروریسم نگه دارد یا به نفع مردم ایران اقدام کند.

از سوی دیگر، وزير دفاع آمريکا نیز شنبه ۱۰ آذر در یک مراسم گفت که اقدام تازۀ ايران برای آزمايش موشک های قادر به حمل کلاهک های چندگانه نشان می دهد که تلاش هايی که تا کنون در جهت انصراف رژيم ايران از حمايت تجاوزکارانه از تروريسم صورت گرفته راه به جايی نخواهد برد.

مقام‌های آمریکا جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده اند که به تازگی یک موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را آزمایش کرده و بدین ترتیب قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG