لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۶

مدیر مسئول یالثارات بابت «عدول از حیای نوشتاری» از قوه قضائیه عذرخواهی کرد


مدیر مسئول هفته نامه یالثارات با انتشار نامه به دلیل انتشار مطلب «سونامی آلبالوهای جنسی چگونه به سینما آمد» از «دستگاه قضایی» عذرخواهی کرد.

عبدالحمید محتشم در این نامه آورده است که به عنوان مدیر مسئول نشریه به اشتباه خود به خاطر «خروج از کلی گویی» و «عدول از خط قرمز حیای نوشتاری» در انتشار مطلب «سونامی آلبالوهای جنسی...» اقرار می کند.

یالثارات در این مطلب ضمن انتقاد تند از محتوای فیلم فروشنده، آنچه که «مثلث عشقی و کثیف سه تن از اهالی سینما» می‌خواند، روایت کرد. نویسنده مطلب در این روایت از اسامی به کار رفته در سریال شهرزاد (قباد، فرهاد و شهرزاد) استفاده کرده بود، اما مراجعه به شخصیت های سینمایی آشکارا نشان از اشاره نویسنده به ترانه علیدوستی، اصغر فرهادی و مانی حقیقی، و طرح اتهاماتی علیه آنها داشت.

با این حال آقای محتشم که این نامه عذرخواهی را پس از اعلام شکایت سینماگران و انتقاد شدید بسیاری از دست اندرکاران نوشته است، اعلام کرده که این عذرخواهی تنها از دستگاه قضایی صورت می گیرد چرا که به هیچ شخص حقیقی یا حقوقی تعرض نکرده است.

او در بخشی از نامه خود به شدت از سینما و دست اندرکاران آن انتقاد کرده و آورده است: «کارکرد سینمای کنونی، جز مواردی استثنایی، مصداق تباهی و به هلاکت کشاندن نسل است و طبعاً حکم آن از دیدگاه مبانی مکتب واضح است و آشکار.» مدیر مسئول هفته نامه یالثارات از دستگاه قضایی خواسته است که در «مقابله انقلابی گسترده» سهیم باشند.

انتشار مطلب «سونامی آلبالوهای جنسی چگونه به سینما آمد» انتقاد شدید سینماگران و وزارت ارشاد را در پی داشت. انجمن بازیگران و خانه سینما و برخی از فیلمسازان برجسته از جمله ابراهیم حاتمی کیا از این نشریه به شدت انتقاد کردند.

مانی حقیقی هم در جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی که ۲۸ شهریور در تهران برگزار شد، مطلب مورد بحث را «فکاهی و هرزه‌نگاری» دانست و گفت که او و اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی از یالثارات شکایت کرده اند.

سخنگوی وزارت ارشاد نیز از رسیدگی به پرونده این نشریه در قوه قضائیه خبر داد. هیات نظارت بر مطبوعات پیشتر به دلیل اصرار نشریه یالثارات به تخلف، این نشریه را لغو امتیاز کرده بود، اما مدیر مسئول یالثارات با رجوع به قوه قضائیه، حکم لغو امتیاز را لغو کرد و انتشار را از سر گرفت.

XS
SM
MD
LG