لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

دادستان تهران: بدون شاکی خصوصی یالثارات محاکمه نمی شود


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران

در پی کشمکش میان مسئولان قضایی و اجرایی بر سر پرونده هفته نامه یالثارات و توهین به هنرمندان حاضر در جشن حافظ، دادستان تهران اعلام کرد نشریه یالثارات توقیف نشده و پرونده آن تنها در صورت داشتن شاکی خصوصی در دادگاه مطرح می‌شود.

عباس جعفری دولت آبادی روز دوشنبه در نشستی با مسئولان قضایی تهران، از اظهارات مسئولان وزارت ارشاد درباره نشریه یالثارات انتقاد کرد و گفت این نشریه از سوی هیئت نظارت توقیف نشد، بلکه پرونده آن، که مربوط به لغو امتیاز سال گذشته بود، با تاخیر به قوه قضائیه ارسال شد.

آقای دولت آبادی درباره برخورد با این نشریه به دلیل انتشار مطلبی که حاوی توهین به تعدادی از هنرمندان حاضر در جشن حافظ بود، گفت که توهین به مسئولان به عنوان جرم عمومی از سوی دادستان قابل پیگیری است، اما اگر مطلبی حاوی توهین به افراد عادی باشد زمانی پیگیری می‌شود که شاکی خصوصی باشد.

به این ترتیب تا زمانی که هنرمندان و حاضران در جشن حافظ از یالثارات شکایت نکنند، دستگاه قضایی اقدامی علیه این نشریه انجام نمی دهد.

​هفته نامه یالثارت، ارگان انصار حزب الله، در شماره ششم مرداد ماه خود با انتشار عکس‌هایی از تعدادی از بازیگران سینمای ایران در کنار همسرانشان در جشن حافظ، با انتخاب یک تیتر توهین آمیز و با تکیه بر روایت‌های دینی، حجاب زنان حاضر در این جشن و بی‌تفاوتی همسران آنها را زیر سوال برد.

برگزاری جشن حافظ، نقض ارزش ها بود

دادستان تهران در ادامه نشست خود از برگزاری جشن حافظ و پوشش حاضران در ان انتقاد کرد و گفت که با این موضوع برخورد قانونی خواهد شد.

آقای دولت آبادی گفت: "ما نسبت به مراسمی که نقض ارزش‌‌های اسلامی و ترویج سبک زندگی غربی است، برخورد قانونی خواهیم کرد."

او با انتقاد از پوشش برخی از حاضران در این جشن گفت: "واقعا این جشنواره فرهنگی بود یا همایش مد و لباس."

به گفته دادستان تهران، گزارش پلیس روز یکشنبه ۱۷ مرداد ماه "مبنی بر نقص ارزش های دینی و اخلاقی در برگزاری جشن حافظ" برای رسیدگی به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده است.

هنوز مشخص نیست که منظور دادستان تهران برخورد با برگزار کنندگان این جشن است یا مهمانان حاضر در جشن حافظ.

انتشار تصاویر حاضران در جشن حافظ در پی انتشار مطلب توهین آمیز یالثارات با اشاره به پوشش همسران هنرپیشگان مرد، خبر ساز شد. در پی طرح انتقاداتی نسبت به حواشی این جشن، سخنگوی وزارت ارشاد اعلام کرد که این وزارتخانه هیچ نقشی در برپایی آن نداشته است.

XS
SM
MD
LG