لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

"یالثارات" به دلیل توهین به هنرمندان توقیف شد


مهران غفوریان یکی از هنرمندانی بود که عکسش در یالثارات منتشر شده بود و با انتشار این عکس به یالثارات پاسخ داد
مهران غفوریان یکی از هنرمندانی بود که عکسش در یالثارات منتشر شده بود و با انتشار این عکس به یالثارات پاسخ داد

هیات نظارت بر مطبوعات هفته‌نامه یالثارات را پس از نسبت دادن عنوانی توهین‌آمیز به سینماگران ایرانی، توقیف کرد. این نشریه سال گذشته نیز لغو مجوز شده بوده اما با مجوز قوه قضاییه به کار خود ادامه می‌داد.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه ۱۱ مرداد به خبرنگاران گفت که این وزارتخانه "به هیچ وجه" از توقیف نشریات استقبال نمی‌کند اما هیات نظارت بر مطبوعات که "یک نهاد حاکمیتی و فراقوه‌ای" است با اکثریت آرا تصمیم به توقیف این نشریه گرفته و پرونده آن را به دادسرا ارسال کرده است.

نشریه تندروی یالثارت در شماره چهارشنبه ۶ مرداد خود با انتشار عکس‌هایی از دست اندرکاران سینمای ایران در کنار همسرانشان در جشن حافظ، تیتر "دیوث کیست؟" را انتخاب کرد. در این مطلب با تکیه به روایت‌های دینی، حجاب زنان حاضر در این جشن و بی‌تفاوتی همسرانشان زیر سوال رفته بود.

به گفته سخنگوی وزارت ارشاد، اقدام یالثارات یک "حرکت ضد فرهنگی، ضد اخلاقی، ضد قانونی و مغایر با رسالت مطبوعات" بود.

همزمان سید علاءالدین ظهوریان، دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات نیز توضیح داد که یالثارات در دی ماه سال گذشته توسط این هیئت "لغو مجوز" شده بود اما با "حکم موقت قوه قضائیه" منتشر می‌شد.

نشریه یالثارات زمستان سال گذشته در مطلبی با عنوان "دیوار شکسته و زن سلیطه"، شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری ایران را "همپالگی" برخی فعالان حقوق زنان خوانده و از آنها با عنوان "فاحشه" یاد کرده بود.

این بار هم استفاده عنوانی توهین آمیز برای هنرمندان که پیش از این هم توسط یکی از مراجع تقلید در مورد سیاستمداران استفاده شده بود، جنجال بسیاری در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و تعدادی از هنرمندان نسبت به آن واکنش نشان دادند.

XS
SM
MD
LG