لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

نگرانی‌ها از احتمال اجرای اعدام سه معترض بازداشتی در پرونده «خانه اصفهان»


سعید یعقوبی (راست)، صالح میرهاشمی، مجید کاظمی
سعید یعقوبی (راست)، صالح میرهاشمی، مجید کاظمی

منابع خبری داخل ایران بر پایه گفته‌های مقامات قضایی به نزدیکان متهمان پرونده «خانه اصفهان»، نسبت به احتمال اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام مجید کاظمی، سعید یعقوبی، و صالح میرهاشمی هشدار داده‌اند.

بر اساس یک فایل صوتی منتشر شده در روز یک‌شنبه ۲۴ اردیبهشت، مجید کاظمی، معترض محکوم به اعدام، می‌گوید «همه‌اش تحت شکنجه بودم» و در ماشین «شوکر» زدند و گفتند «خودت را با داداش‌هایت، حسین و مهدی، دار می‌زنیم» و «به فکر خانواده‌ات باش.»

این معترض محکوم به اعدام، با بیان این که تحت «شکنجه‌های روحی و جسمی» بوده است، تأکید می‌کند که در بازجویی به او گفته‌اند «به خانواده‌ات کمک کن. پدر و مادرت را ول نمی‌کنیم.»

مجید کاظمی با شرح شکنجه‌ها و تهدید به تجاوز جنسی در زندان، می‌گوید به قاضی هم گفته که اعترافات اجباری تحت شکنجه بوده و «به خداوندی خدا من هیچ کاری نکرده‌ام.»

او با تأکید بر دروغ بودن اتهامات انتسابی، و با تأکید بر اخذ اعترافات اجباری تحت شکنجه و تهدید، می‌افزاید: «من تا هشت و نیم شب سر کار بودم. من وابسته به کدام گروه بودم؟ من خودم کاسبم. دکان مسگری دارم. سابقه کیفری هم ندارم. چه گروهکی؟ چه حزبی؟ چه داستانی؟»

مادر سالمند سعید یعقوبی نیز تأکید کرده که فرزندش «در حال کاسبی» بوده است.

درخواست مادر ۸۱ ساله برای آزادی سعید یعقوبی؛ چرا اعدام؟ او در حال کاسبی بود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

منابع خبری می‌گویند مقامات قضایی روز یک‌شنبه ۲۴ اردیبهشت به خانواده مجید کاظمی «ملاقات داده‌اند» و بر اساس این که روز شنبه به خانواده گفته شده «همین چند روز اعدام‌شان خواهند کرد»، نگرانی‌ها نسبت به احتمال اجرای اعدام افزایش یافته است.

در این حال، یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که به خانواده‌ مجید کاظمی گفته‌اند ظرف «همین دو سه روز»، این سه معترض بازداشت شده را اعدام خواهند کرد.

به گفته منبع آگاه، خانواده مجید کاظمی و صالح میرهاشمی احتمال می‌دهند که اجرای اعدام آنها «امشب» انجام شود.

برخی منابع خبری گفته‌اند خانواده‌های این سه معترض بازداشت‌شده با تهدید، وادار به سکوت شده‌اند.

در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان در محله «خانه اصفهان»، سه بسیجی به نام‌های «محسن چراغی، محسن حمیدی، و محمد کریمی» کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی مرگ آنها را به «اقدام تروریستی» نسبت دادند.

بنا بر ادعای مطرح شده در این پرونده که بر اساس «اعترافات اجباری» این سه زندانی «علیه یکدیگر» بود، به صالح میرهاشمی، مجید کاظمی، و سعید یعقوبی «کشیدن اسلحه» نسبت داده شده و بر این اساس هر سه به «محاربه» متهم شدند.

این سه معترض بازداشت‌شده، در پیام‌هایی از زندان، اتهامات منتسب را رد کرده و گفته‌اند که تحت شکنجه مجبور به اعتراف شده‌اند.

بنا بر رأی دادگاه بدوی، صالح میرهاشمی به دو بار اعدام و مجید کاظمی و سعید یعقوبی هر یک به یک بار اعدام و ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند و دیوان عالی کشور ضمن رد درخواست فرجام‌خواهی برای این سه معترض بازداشت‌شده، برای هر یک از آنها حکم یک بار اعدام را تأیید کرده است.

صدور این احکام، اعتراض‌های بسیاری را در ایران و حارج از ایران به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG