لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

ایران از یونان خواست در مورد نفتکش‌ها «از مسیر قانونی» عمل کند


سعید خطیب زاده - آرشیو
سعید خطیب زاده - آرشیو

پس از توقیف دو نفتکش یونانی در خلیج فارس از سوی سپاه پاسداران، جمهوری اسلامی از یونان خواسته است که برای حل بحران توقیف کشتی‌ها «به جای هیاهو از مسیر قانونی اقدام کند.»

نیروهای نظامی ایران روز جمعه دو نفتکش یونانی را توقیف کردند. یونان پیش از آن محموله یک نفتکش به نام «پگاس» با پرچم ایران را - که در ماه آوریل توقیف کرده بود - به مقامات آمریکا تحویل داد.

آمریکا که تحریم‌های سختی را، از جمله به دلیل برنامه هسته‌ای، علیه ایران وضع کرده است، محموله نفت‌ ایران در کشتی پگاس را مصادره کرد.

دیپلمات‌های آمریکایی و یونانی از ایران خواسته‌اند فورا نفتکش‌های یونانی و محموله‌ها و خدمه آنها را آزاد کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که واشنگتن از یونان «در مواجهه با این توقیف غیرموجه» حمایت می‌کند.

سعيد خطيب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، اما واشنگتن را «بزرگ‌ترین برهم زننده تجارت آزاد» در جهان خواند و گفت: «بلینکن باید بداند وقت و فصل این حرف‌ها گذشته که کشورش به تنهایی بر دنیا قواعد داخلی خود را دیکته کند.»

خطیب زاده در اظهاراتی که به نظر می‌رسد درباره گفت‌و‌گوی اخیر وزیران خارجه یونان و آمریکا درباره توقیف نفتکش‌های یونان در خلیج فارس است، به خبرنگاران در تهران گفت پس از توقیف کشتی ایرانی، جمهوری اسلامی تلاش کرد به طور مستقیم با یونان صحبت کند «اما دولت یونان نشان داد که دستور طرف ثالث برای آن مهمتر بود.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در عین حال روابط جمهوری اسلامی با یونان را «محترمانه» خواند و گفت روابط دو جانبه «باید در همین بستر ادامه یابد.» وی از دولت یونان خواست که «به جای هیاهو از مسیر قانونی اقدام کند، وکیل بگیرد، و ما به عنوان وزارت امور خارجه نیز کمک می‌کنیم» خطیب زاده گفت خدمه نفتکش‌های توقیف‌شده یونان در سلامت هستند و به یونان توصیه کرد مسیر حقوقی و قضایی را در پیش بگیرد.

خطیب‌زاده در اظهاراتش در عین حالی که روشن بود اقدام ایران را در واکنش به توقیف کشتی پگاس در یونان توصیف می‌کند، و بیان این که «چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی» در ادامه اظهاراتش این طور مدعی شد که کشتی‌های یونانی در آب‌های سرزمینی ایران مرتکب تخلف شده‌اند و ایران به همین دلیل آنها را توقیف کرده است. خبرگزاری‌ها پیشتر گزارش کرده‌اند که کشتی‌های یونانی در خارج از آب‌های ایران توقیف شدند.

شرکت دلتا تانکرز، مالک کشتی توقیف شده پوزیدون، روز سه‌شنبه با ارسال بیانیه‌ای به صدای آمریکا اعلام کرد که این نفتکش که در خلیج فارس تردد می‌کرد پس از بارگیری در بندر بصره در عراق عازم یکی از بنادر یونان بود که روز جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ توسط نیروهای نظامی ایران متوقف شد. این کشتی سپس به سوی آب‌های ایران هدایت شد و هم‌اینک در آب‌های ایران قرار دارد.

XS
SM
MD
LG