لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

مالک کشتی یونانی به صدای آمریکا: سلامت خدمه نفتکش اولویت اصلی ما است


تصویر بیانیه‌ای که توسط شرکت «دلتا تانکرز» برای صدای آمریکا ارسال شده است
تصویر بیانیه‌ای که توسط شرکت «دلتا تانکرز» برای صدای آمریکا ارسال شده است

شرکت کشتیرانی یونانی و مالک یکی از نفتکش‌های توقیف‌شده می‌گوید که اولویت این شرکت نگران وضعیت این کشتی و خدمه آن است.

شرکت دلتا تانکرز، مالک کشتی توقیف شده پوزیدون، در خصوص دلایل اقامه شده برای بازداشت این نفتکش روز سه‌شنبه با ارسال بیانیه‌ای به صدای آمریکا اعلام کرد که این نفتکش که در خلیج فارس تردد می‌کرد پس از بارگیری در بندر بصره در عراق عازم یکی از بنادر یونان بود که روز جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ توسط نیروهای نظامی ایران متوقف شد. این کشتی سپس به سوی آب‌های ایران هدایت شد و هم‌اینک در آب‌های ایران قرار دارد.

بنا بر این بیانیه، این شرکت نگران اوضاع است، شرایط را به دقت تحت‌ نظر دارد، و با تمامی طرف‌های ذیربط در تماس است تا این مشکل هرچه سریعتر حل شود.

در این بیانیه همچنین با تصریح این موضوع که سلامت و ایمنی خدمه این کشتی مهمترین اولویت شرکت «دلتا تانکرز» است و این شرکت تمام توان و امکانات خود را برای آزادسازی هرچه سریعتر خدمه این نفتکش به کار می‌برد، آمده است که شرکت مزبور به تماس با خانواده‌های خدمه و پشتیبانی از آنها ادامه می‌دهد.

یک مقام این شرکت همچنین به خبرنگار صدای آمریکا گفت که اولین تماس با خدمه در روز شنبه انجام شده است و تمامی آنها سلامت هستند. وی همچنین گفت که مقامات این شرکت در تماس روزانه از طریق ناخدای این کشتی اوضاع خدمه این نفتکش توقیف‌شده را زیر نظر دارند.

نفتکش پوزیدون که در سال ۲۰۱۱ ساخته شده، در یونان ثبت شده است. این نفتکش در زمان بازداشت تحت پرچم یونان تردد می‌کرد و حامل حدود یک میلیون بشکه نفت بود.

نفتکش پوزیدن به همراه نفتکش یونانی دیگری به نام «پرودنت واریر» روز جمعه در تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شده است.

به نظر می‌رسد این اقدام ایران به تلافی توقیف نفتکش روسی لانا (با نام قبلی پگاس) حامل ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران در ۲۶ فروردین امسال در آب‌های یونان انجام شده باشد. طی روزهای گذشته محموله این کشتی بنا بر درخواست وزارت دادگستری آمریکا، تحویل یک نفتکش آمریکایی شد. روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اما در اطلاعیه ای اعلام کردکه این دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات توقیف کرده‌است.

در این بیانیه به جزئیات این تخلف اشاره نشده است.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران هم در اطلاعیه‌ای مدعی شده که علت توقیف دو فروند نفتکش یونانی «برخی تخلفات دریایی» بوده است.

این درحالی است که یونان توقیف نفتکش‌هایش توسط ایران را «دزدی دریایی» خوانده است.

در واکنش به این اقدام آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه ۹ خرداد «توقیف غیرقابل توجیه» دو نفتکش با پرچم یونان توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم کرد.

آنتونی بلینکن در گفت‌وگوی تلفنی با نیکوس دِندیاس همتای یونانی خود گفت: «ادامه مزاحمت ایران برای کشتی‌ها و دست‌درازی به حقوق و آزادی عبور و مرور دریایی تهدیدی برای امنیت دریانوردی و اقتصاد جهانی است.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیران خارجه آمریکا و یونان از ایران خواستند که فورا نفتکش‌های توقیف شده، محموله‌ها و خدمه آن‌ها را آزاد کند.

تقریبا یک چهارم نفتکش‌های عظیم جهان با پرچم یونان تردد می‌کنند و افزایش تنش‌ها بین یونان و ایران باعث شده است که قیمت نفت در روز دوشنبه به ۱۲۰ دلار افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG