لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۹

هشدار یونان به کشتی‌های نفتکش‌: نزدیک آب‌های ایران نشوید


یک نفتکش در حال عبور از تنگه هرمز - آرشیو
یک نفتکش در حال عبور از تنگه هرمز - آرشیو

یونان به کشتی‌های این کشور و نفتکش‌هایی که با پرچم این کشور حرکت می‌کنند هشدار داده است که نزدیک آب‌های ایران نشوند.

یونان این هشدار را پس از آن صادر کرد که سپاه پاسداران هفته گذشته دو نفتکش یونان را در آب‌های خلیج فارس توقیف کرد. توقیف‌ این دو نفتکش پس آن صورت گرفت که آتن محموله مصادره شده از یک نفتکش حامل نفت ایران را به درخواست واشنگتن، به ایالات متحده تحویل داد.

پس از توقیف این دو نفتکش یونانی توسط نیروهای ایرانی در خلیج فارس و در هفته گذشته، یونان به نفتکش‌ها و سایر کشتی‌های حامل پرچم این کشور هشدار داده است که از نزدیک شدن به آب‌های دریایی ایران خودداری کنند.

وزیر کشتیرانی یونان، یوآنیس پلاکیوتاکیس، به روزنامه فایننشال تایمز گفته است که او «توصیه‌ای قوی» برای کشتی‌هایی که با پرچم یونان تردد می‌کنند، صادر کرده است و از آنها خواسته تا از تمام «آب‌های دریایی تحت حاکمیت ایران» بر حذر باشند.

یونان یکی از بزرگترین ناوگان‌های نفتکش جهان را مدیریت می‌کند به طوری که حدود یک چهارم تمامی ابرنفتکش‌های جهان زیر پرچم یونان تردد می‌کنند.

همزمان قیمت‌های جهانی نفت روز دوشنبه به بیش از ۱۲۰ دلار در هر بشکه افزایش یافت که در حال حاضر بالاترین در سطح یک دهه گذشته است.

تنگه هرمز که ایران را از کشورهای حاشیه خلیج فارس جدا می‌کند، در باریک‌ترین نقطه آن تنها ۲۱ مایل عرض دارد و حدود یک سوم کل تجارت جهانی نفت روزانه دریایی از طریق این تنگه انجام می‌شود.

XS
SM
MD
LG