لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

ایران دو نفتکش یونانی را در خلیج فارس توقیف کرد


توضیح: مکان جانمایی کشتی‌های نفتکش تقریبی است - منبع: فهرست لویدز
توضیح: مکان جانمایی کشتی‌های نفتکش تقریبی است - منبع: فهرست لویدز

گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران، در اقدامی که ظاهرا به تلافی توقیف نفتکش‌ خود توسط یونان و تحویل نفت آن به آمریکا انجام شده، دو نفتکش یونانی را در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس توقیف کرده است.

شرکت داده‌پردازی دریانوردی «فهرست لویدز» (لویدز لیست) که در بریتانیا مستقر است روز جمعه ۶ خرداد با اعلام این خبر نوشت که دو نفتکش‌ «پرودنت واریور» و «دلتا پوزیدون» با پرچم یونان و تحت مالکیت این کشور توسط ایران در تنگه هرمز توقیف شده است.

به نظر می‌رسد این اقدام ایران به تلافی توقیف نفتکش روسی لانا (با نام قبلی پگاس) حامل ۷۰۰ هزار بشکه نفت ایران در ۲۶ فروردین امسال در آب‌های یونان انجام شده باشد. طی روزهای گذشته محموله نفتکش لارا بنا بر درخواست وزارت دادگستری آمریکا، تحویل یک نفتکش آمریکایی شد.

در همین حال روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای اعلام کردکه این دو فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات توقیف کرده‌است.

در این بیانیه به جزئیات این تخلف اشاره نشده است.

در همین حال خبرگزاری دولتی ایرنا نیز با تایید این خبر نوشت که نفتکش‌ دلتاپوزیدون توسط یک هلیکوپتر توقیف شده است و درحال حاضر با اسکورت نیروی دریایی به سمت سواحل ایران حرکت می‌کند.

توقیف این دو نفتکش یونانی درحالی صورت می‌گیرد که حساب توییری «نورنیوز» که نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی است، پیشتر از اتخاذ اقدامات تنبیهی علیه آتن هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG