لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

سخنگوی کاخ سفید: در حال بررسی «گزینه‌های دیگر» در کنار مذاکرات هسته‌ای با ایران هستیم


جن ساکی
جن ساکی

سه روز پس از پایان هفتمین دور مذاکرات احیای برجام در وین، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه از ادامه کار روی گزینه دیگر با همراهی و همکاری طیفی از شرکای آمریکا خبر داد.

جن ساکی روز دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه در پاسخ به یک سوال در مورد پایان هفتمین دور مذاکرات آیا به مرحله اعمال تحریم‌ها که پیشتر از صحبت شده بود رسیده‌ایم گفت: «به دلیل نحوه رویکرد ایرانی‌ها در آخرین دور مذاکرات، رئیس جمهوری از ما در تیم امنیت ملی خواست که در صورت شکست دیپلماسی آماده باشیم و نگاهی به گزینه های دیگر داشته باشیم و ما این کار را با مشورت طیفی از شرکایمان در سراسر جهان ادامه داده‌ایم. ... فعلا درباره گام‌های بعدی‌مان مطلبی برای ارائه ندارم.»

همزمان با نشست خبری کاخ سفید، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد پایان هفتمین دور مذاکرات و در پاسخ به یک سوال در مورد این که آیا ایرانی‌ها بنا دارند مذاکرات را به درازا بکشانند، با تاکید بر این که مذاکرات در امتداد اقدامات تحریک آمیز ایران در پیشبرد شتابان برنامه هسته‌ایش در حال انجام است، گفت که این اقدام ایران «برای ما پذیرفتنی نیست.»

ند پرایس در ادامه با بیان این که سرعت پیشرفت مذاکراتی «که بتوان با به نتیجه رساندن آن شاهد پیروی متقابل از برجام باشیم» کمتر از «سرعت پیشرفت برنامه هسته‌‌ای» ایران است، گفت که با ادامه این وضعیت برجام عملا «پوسته‌ای خالی» و یا «جسدی غیرقابل احیا» خواهد شد.

او ادامه داد: «ما هیچ وقتی را برای فکر کردن در مورد مسیرهای جایگزین تلف نمی‌کنیم و بیشتر از آنچه شما فکر می‌کنید درباره جایگزین‌ها کار انجام داده‌ایم. ما فعالانه در حال بحث در مورد گزینه‌های جایگزین با سایر اعضای پنج به علاوه یک و با سایر شرکای منطقه‌ای و فراتر از آن هستیم.»

در همین حال امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، در یک بیانیه‌ رسانه‌ای از سفر یک هیات بلندپایه آمریکایی به سرپرستی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به اسرائیل در هفته جاری و دیدار با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، خبر داد.

امیلی هورن در این بیانیه گفت: «آقای سالیوان در این سفر که معاونش در امور خاور‌میانه و همچنین مدیر کل وزارت خارجه در امور کشورهای خاورنزدیک او را همراهی می کنند، علاوه بر گفتگو با رئیس دولت اسرائیل با همتای اسرائیلی خود و دیگر مقامات آن کشور درباره تهدیدات برخاسته از ایران و طیفی از مسائل امنیتی راهبردی مورد اهتمام مشترک گفتگو می‌کند.»

بنا بر این بیانیه رسانه‌ای، آقای سالیوان ریاست چهارمین دور مذاکرات مشورتی راهبردی دو کشور را برعهده خواهد داشت.

اسرائیل از زمان عقد توافق برجام در سال ۲۰۱۵ و تاکنون همواره از مخالفان آن بوده است. آقای بنت نیز هیچگاه انجام اقدامی یک جانبه برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای را رد نکرده است.

پرزیدنت بایدن احیای برجام را در راستای منافع ملی کشورش می‌داند و بارها این تعهد را تکرار کرده است که هیچگاه به ایران اجازه دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را نخواهد داد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG