لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

رابرت مالی: ایران در حال رسیدن به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای «در آینده نزدیک» است


رابرت مالی - آرشیو
رابرت مالی - آرشیو

رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، می‌گوید زمان باقی مانده برای احیای توافق هسته‌ای برجام با ایران رو به اتمام است، و این خطر یک «بحران رو به افزایش» را دامن می‌زند.

آقای مالی این مطلب را روز سه شنبه در گفت وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» اعلام کرد.

رابرت مالی به این شبکه آمریکایی گفت در آینده‌ای نه چندان دور، ناگزیر «به این نتیجه می‌رسیم که برجام دیگر وجود ندارد و باید درباره یک توافق کاملاً جدید مذاکره کنیم و البته در این صورت، دوره‌ای از یک بحران رو به افزایش را طی خواهیم کرد.»

سی‌ان‌ان می‌نویسد که آقای مالی به این شبکه گفت که ایران در حال نزدیک شدن به توانایی تولید سلاح هسته‌ای در آینده‌ای نزدیک است.

آقای مالی گفت: «اگر آنها با سرعت فعلی خود [به برنامه هسته‌ای] ادامه دهند، ما چند هفته فرصت داریم، اما نه بیشتر از آن. در این مرحله، من فکر می‌کنم، نتیجه این خواهد بود که هیچ توافقی برای احیا وجود نخواهد داشت.»

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده در اوایل ماه جاری گفت که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، به دنبال بازگشت به پایبندی متقابل به توافق ۲۰۱۵ برجام بوده است، اما در حال آماده شدن «برای دنیایی است که در آن هیچ بازگشتی به توافق» تاریخی با ایران وجود ندارد.

رابرت مالی در برنامه «کانکت د ورلد» گفت به روشنی به نظر می‌رسد که ایران تلاش می‌کند با گسترش برنامه هسته‌ای خود اهرمی به دست آورد و از آن برای دستیابی به یک توافق بهتر استفاده کند.

آقای مالی گفت چنین تلاشی «راه به جایی نخواهد برد.»

مقامات آمریکایی و اروپایی نسبت به عدم ارائه پیشنهادهای «جدی» از سوی ایران برای بازگشت به برجام، ابراز نگرانی کرده‌اند. ایران پس از خروج آمریکا از این توافق در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سرعت فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش داد.

XS
SM
MD
LG