لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

گزارش‌ها: شبە‌نظامیان وابسته به ایران در سوریە «از ترس حملات اسرائیل» مواضع خود را تغییر داده‌اند 


شبه‌نظامیان نوجوان شیعه که از سوی ایران حمایت می‌شوند - آرشیو
شبه‌نظامیان نوجوان شیعه که از سوی ایران حمایت می‌شوند - آرشیو

پس از افزایش حملات اسرائیل علیە مواضع گروەهای شبە نظامی وابستە بە ایران در سوریە، خبرگزاری‌های سوریە گزارش می‌دهند کە این گروەها در هفتە‌های اخیر مواضع خود را تغییر دادە‌اند یا مستحکم کردە‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، شبە نظامیان در شرق سوریە و در منطقە غرب فرات از ترس حملات هوایی و موشکی اسرائیل شروع بە استحکام مواضع خود کردە‌اند.

بە گزارش دیدەبان حقوق بشر سوریە، این گروەها همچنین اقدام به تغییر برخی از مواضع و پایگاەهای خود در رقە، دیرالزور و المیادین کرده‌اند.

طبق این گزارش، گروه‌های نیابتی ایران در سوریه در هفتە‌های اخیر چند محمولە سلاح را از طریق عراق دریافت کردە‌اند کە در کامیون میوە و سبزیجات جاسازی شدە بود.

استحکام و تغییر محل مواضع گروەهای شبە‌نظامی کارگزار ایران در حالی است کە حملات هوایی و موشکی علیە پایگاەهای این گروەها در سوریە در ماەهای اخیر افزایش چشمگیری داشتە است.

بامداد پنجشنبە بخش جنوبی فرودگاە بین‌المللی دمشق هدف حملە هوایی اسرائیل قرار گرفت. این فرودگاە در گذشتە بارها برای انتقال سلاح و مهمات از ایران بە گروەهای شبە‌نظامی تحت حمایتش در سوریە و لبنان مورد استفادە قرار گرفتە است.

خبرگزاری دولتی سوریە، سانا اعلام کرد کە این حملە توسط جنگندەهای اسرائیل از آسمان بلندی‌های جولان صورت گرفتە است. بە گزارش سانا سامانە دفاعی سوریە بیشتر موشک‌ها را منهدم کردە است.

طبق آمار دیدەبان حقوق بشر سوریە این ٢٨مین حملە اسرائیل علیە مواضع گروەهای وابستە بە ایران در سوریە است.

یک منبع در روسیه هم بە خبرگزاری دولتی این کشور گفتە کە جنگندەهای اسرائیل از بلندی‌های جولان ٩ موشک را بە سوی فرودگاە دمشق شلیک کردەاند.

اسرائیل در سال های اخیر حملات خود را علیه عوامل نیابتی ایران در سوریه تشدید کرده و شماری از این نیروها را کشته است، اما آمار دقیق و تایید شده ای در این زمینه در دسترس نیست.

با این حال یک وبسایت خبری-تحقیقی در گزارشی گفته است هدف قرار گرفتن پایگاەهای گروەهای شبە نظامی وابستە بە حکومت ایران در سوریە از ابتدای سال ٢٠١٣ آغاز شدە و از آن زمان تاکنون دستکم ٦٣١ تن از اعضای این گروەها توسط حملات اسرائیل کشتە شدەاند.

XS
SM
MD
LG