لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

مشاور امنیت ملی کاخ سفید به اسرائیل می‌رود؛ ایران محور گفت‌و‌گوها است


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، عکس از آرشیو
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، عکس از آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، برای دیدار و گفت‌و‌گو با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در خصوص برنامه هسته‌ای ایران، این هفته راهی اسرائیل می‌شود.

در بیانیه‌ای که امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز دوشنبه ۲۹ آذر منتشر کرد آمده است که در این سفر برت مک‌گورک، مدیر بخش خاورمیانه شورای امنیت ملی کاخ سفید، و دیگر مقامات رسمی، آقای سالیوان را همراهی می‌کنند.

همچنین قرار است هیات آمریکایی در جریان این سفر در رام‌الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، ملاقات کنند.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی در همین رابطه می‌گوید، سفر هیات آمریکایی با توجه به روند کند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین، روی بحث تهدید ایران متمرکز خواهد بود. یک مقام رسمی دولت آمریکا که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفته است بحث مربوط به ایران در چند هفته پیش رو، در این دیدار مطرح می‌شود.

این مقام رسمی گفت: «ما در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و برخی زمان‌بندی‌ها گفت‌و‌گو خواهیم کرد. این همچنین فرصت خوبی خواهد بود که رو در رو در مورد وضعیت مذاکرات، بازه زمانی که در آن مشغول کار هستیم، و تاکید دوباره بر این که زمان زیادی در اختیار نداریم، حرف بزنیم.»

این مقام رسمی دولت جو بایدن افزود که ایالات متحده و اسرائیل بر سر این موضوع که ایران نباید اجازه ساخت سلاح هسته‌ای داشته باشد، توافق کامل دارند.

دور هفتم مذاکرات برای احیای برجام از هشتم آذر و پس از وقفه‌ای شش ماهه در وین آغاز شد و ۲۶ آذر به پایان رسید. مقام‌های دولت پرزیدنت بایدن بارها ضمن اعلام «دیپلماسی» به عنوان بهترین گزینه برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران هشدار داده‌اند در صورت عدم وجود جدیت و حسن‌نیت از سوی تهران در مذاکرات، ممکن است به «سایر گزینه‌ها» متوسل شوند.

XS
SM
MD
LG