لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

سپاه پاسداران از بازداشت یک فرد دوتابعیتی در گرگان خبر داد


سازمان اطلاعات سپاه گلستان اعلام کرده که یک فرد دوتابعیتی را در اواخر تیر ماه در گرگان بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی سپاه نینوا استان گلستان، فرد بازداشت شده را دارای تابعیت ایرانی - آمریکایی معرفی کرده که به اتهام "همکاری با دول متخاصم، اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با عناصر و رسانه‌های ضد انقلاب" توسط سازمان اطلاعات سپاه استان گلستان دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده است.

پیشتر در پی انتشار گزارش‌های برخی از رسانه‌های آمریکایی مبنی بر بازداشت یک شهروند ایرانی آمریکایی در ایران، بخش فارسی صدای آمریکا خبر بازداشت رضا (رابین) شاهینی در گرگان را منتشر کرد.

یکی از نزدیکان آقای شاهینی به صدای آمریکا گفت که این شهروند ایرانی آمریکایی روز ۲۱ تیر، حدود دو ماه پس از سفر به گرگان، در خانه مادرش بازداشت شد. او گفت که ماموران تمام وسایل شخصی آقای شاهینی را ضبط کردند. او حتی یک بار هم با خانواده خود تماس تلفنی نداشته و به وکیل او هم اجازه ملاقات با او را نداده‌اند.

اگر چه سازمان اطلاعات سپاه گستان نام شهروند ایرانی – آمریکایی بازداشت شده در گرگان را اعلام نکرده است، اما تاریخ بازداشت رضا شاهینی با تاریخی که سپاه گلستان برای بازداشت اعلام کرده است، تقریبا همخوانی دارد.

به دنبال انتشار خبر بازداشت آقای شاهینی، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که گزارش‌های مربوط به بازداشت او را دنبال می‌کند.

همزمان با اعلام خبر بازداشت یک شهروند ایرانی آمریکایی در گرگان توسط سپاه گلستان، یک نماینده مجلس نیز اعلام کرد که مسئولان سازمان اطلاعات سپاه گفته اند شهروندان دوتابعیتی مورد توجه سازمان‌های جاسوسی خارجی قرار دارند.

نهادهای امنیتی ایران طی ماه های اخیر چند شهروند دوتابعیتی را بازداشت کرده اند که هما هودفر پژوهشگر ایرانی کانادایی و نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی، از آن جمله هستند.

XS
SM
MD
LG