لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

ابراز نگرانی لندن از بازداشت شهروندان بریتانیا، از جمله نازنین زاغری


وزارت خارجه بریتانیا روز جمعه از بازداشت شهروندان آن کشور در ایران ابراز نگرانی کرد؛ از جمله نازنین زاغری شهروند ایرانی بریتانیایی که بهار گذشته در فرودگاه تهران دستگیر و از سوی سپاه پاسداران متهم به تلاش برای براندازی حکومت ایران متهم شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا، که نام او را فاش نکرده است، نوشت که "ما نگرانی خود را در مورد زندانیان بریتانیایی در ایران در عالی ترین سطح در لندن و تهران ابراز می‌کنیم؛ از جمله خانم زاغری رتکلیف."

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ۳۷ ساله بریتانیایی ایرانی تبار، که همراه دختر دو ساله‌ خود به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین ماه هنگام خروج از کشور در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد. سپاه پاسداران او را متهم به "براندازی نرم" کرده است.

وی، که کارمند "بنیاد تامسون رویترز" بازوی خیریه خبرگزاری رویترز است، روز دوشنبه در جلسه دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابولقاسم صلواتی حاضر شد و به گفته ریچارد رتکلیف همسر او، پس از جلسه دادگاه "خیلی ناراحت" بود.

نازنین زاغری در تماس تلفنی که پس از دادگاه با همسرش داشت، به او گفت اجازه دسترسی به وکیل دارد و بنا بر اعلام همسرش قرار است تا پنجشنبه همین هفته، وکیل او به دادگاه معرفی شود. هنوز مشخص نیست آیا این کار انجام شده یا خیر.

قرار است خانواده خانم زاغری نام وکیل مورد نظر خود را برای تایید به قاضی دادگاه معرفی کنند. خبرگزاری رویترز هم پیشتر از درخواست جان رتکلیف، پدر همسر او که وکیل است، برای اخذ روادید ایران خبر داد و گفت او قصد دارد در جلسه بعدی دادگاه نازنین زاغری شرکت کند.

تاریخ دقیق جلسه بعدی دادگاه هنوز اعلام نشده است.

علاوه بر نازنین زاغری، چند شهروند کشورهای خارجی دیگر، به ویژه ایرانی های با تابعیت دوگانه، در ایران زندانی هستند؛ از جمله هما هودفر شهروند کانادیی ایرانی تبار، رضا شاهینی، سیامک نمازی و پدرش، از شهروندان آمریکایی ایرانی تبار.

وزارت خارجه آمریکا اواخر تیر ماه در واکنش به اعلام دادستان تهران مبنی بر صدور کیفرخواست برای سه شهروند خارجی ایرانی تبار و یک لبنانی مقیم آمریکا، بازداشت این افراد در ایران را "غیرعادلانه" دانست و خواستار آزادی فوری آنها شد.

XS
SM
MD
LG