لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

ایران یک شهروند ایرانی آمریکایی دیگر را بازداشت کرد


فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران
فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران

شبکه های تلویزیونی ای بی سی و همچنین سی بی اس می گویند یک شهروند ایرانی آمریکایی ساکن سان دیگو واقع در ایالت کالیفرنیا، در ایران بازداشت شد.

به گزارش سی بی اس، رابین شاهینی، فارغ التحصیل دانشگاه ایالتی سن دیه گو که برای دیدار با خانواده و عیادت مادر مریضش به ایران سفر کرده بود، یازدهم ژوئیه در منزل مادرش توسط ماموران بازداشت شد و از محل نگهداری اش خبری نیست.

دوست دختر شاهینی به سی بی اس گفت پس از ورود به ایران، تلفنی با رابین شاهینی گفتگو کرد و اضافه کرد مدارک دوست پسرش در فرودگاه بازرسی شده و مشکلی وجود نداشته است.

به گزارش سی بی اس مقام های ایران به خانواده شاهینی گفته اند اگر درباره بازداشت او سر و صدا بپا نکنند، آزاد خواهد شد.

اما با گذشت بیش از یک هفته بی خبری از وضعیت رابین شاهینی، دوستان و بستگان تصمیم گرفتند برای آگاهی از وضعیت او فعالیت هایی را آغاز کنند. وزارت امور خارجه آمریکا هنوز به درخواست خانواده رابین شاهینی برای مداخله در این جریان پاسخی نداده است.

دولت ایران در حالی برای ترویج گردشگری تلاش می کند که نیروهای امنیتی و سپاهی این کشور که در شرایطی رقیب دولت قلمداد می شوند، اقدام به بازداشت شهروندان دو تابعیتی می کنند.

آمریکا به شهروندان خود هشدار داده است که سفر به ایران برای آنها می تواند خطرناک باشد. وزارت خارجه ایالات متحده چند ماه پیش به شهروندان آمریکا، به ویژه ایرانی-آمریکایی ها هشدار داد که در صورت سفر به ایران ممکن است با خطر دستگیری و بازداشت در آن کشور روبرو شوند.

وزارت خارجه آمریکا گفته بود با وجود حصول توافق هسته‌‌ای، "عوامل متعددی" در ایران همچنان رویکردی خصمانه در برابر ایالات متحده دارند و مقام‌های ایرانی نیز "به دستگیری، بازداشت و آزار شهروندان آمریکایی" ادامه می‌دهند.

XS
SM
MD
LG