لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۰

"سپاه برای ترساندن تاجران غربی بر بازداشت دوتابعتی ها تاکید دارد"


رضا (رابین ) شاهینی شهروند آمریکایی ایرانی تبار ساکن کالیفرنیا که ۱۱ ژوئیه در ایران دستگیر شده است.
رضا (رابین ) شاهینی شهروند آمریکایی ایرانی تبار ساکن کالیفرنیا که ۱۱ ژوئیه در ایران دستگیر شده است.

نیویورک پست می گوید برخی از تحلیلگران معتقد هستند که سپاه پاسداران بر بازداشت دو تابعیتی ها تاکید دارد تا تاجران را از سفر به ایران و سرمایه گذاری در این کشور بترساند.

هیات تحریریه نشریه نیویورک پست، با اشاره به انتشار خبر بازداشت یک شهروند آمریکایی ایرانی تبار دیگر در ایران، روز جمعه در یادداشتی می‌نویسد که جمهوری اسلامی ایران بار دیگر در حال "افزایش ذخیره گروگان‌های آمریکایی و غربی خود" است.

رسانه‌های آمریکایی هفته گذشته خبر دادند رضا (رابین) شاهینی، فارغ التحصیل دانشگاه ایالتی سن دیه‌گو که اخیرا برای عیادت از مادر بیمارش به ایران سفر کرده بود، روز یازدهم ژوئیه بازداشت شده است. خبری که قوه قضائیه ایران، بدون ذکر اتهامات او، تایید کرد.

به نوشته نیویورک پست، بازداشت رضا شاهینی به دنبال بازداشت چند شهروند دو تابعیتی دیگر از کشورهای کاناداو بریتانیا صورت می‌گیرد و در حالی است که تهران پیش از آن در آستانه توافق اتمی و در چارچوب توافق تبادل زندانیان با واشنگتن، چند زندانی آمریکایی را آزاد کرد.

ایران زمستان گذشته و اندکی پیش از اعلام رسمی اجرای توافق جامع هسته ای با شش قدرت جهانی، از جمله ایالات متحده، جیسون رضائیان، امیر میرزا حکمتی، نصرت‌الله خسروی و سعید عابدینی، شهروندان آمریکایی ایرانی تبار را در چارچوب توافقی با آمریکا برای مبادله زندانیان آزاد کرد.

پس از آن، اخباری دستگیری چند نفر دیگر، از جمله نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی تبار، هما هودفر شهروند ایرانی کانادایی، سیامک نمازی فعال اقتصادی ایرانی آمریکایی و پدرش، و همچنین نزار زکا شهروند لبنانی که اقامت دائم آمریکا را دارد، منتشر شد و تهران نیز آن اخبار را تایید کرد.

نیویورک پست همچنین از واکنش دولت باراک اوباما به این موضوع انتقاد کرده و می‌نویسد "بی جرأتی" واشنگتن در برابر تهران در حالی است که ما هنوز از محل نگهداری رابرت لوینسون، مامور پیشین پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، که در سال ۲۰۰۷ در ایران "بازداشت" شد، اطلاعی نداریم.

ایران بازداشت رابرت لوینسون را رد کرده و می‌گوید از سونوشت او خبری ندارد و حاضر است در این زمینه به آمریکا کمک کند. کاخ سفید نیز اواخر اسفند ماه گذشته گفت، دولت آمریکا وعده دولت ایران در یافتن لوینسون را جدی می‌گیرد و تهران می‌خواهد به وعده خود در این زمینه عمل کند.

XS
SM
MD
LG