لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۱

به اتهام "جاسوسی" برای بریتانیا؛ یک ایرانی دوتابعیتی دیگر بازداشت شد


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران

دادستان تهران روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد ماه در یک نشست خبری اعلام کرد که یک شهروند دوتابعیتی دیگر در تهران به اتهام "ارتباط با سرویس جاسوسی انگلیس" دستگیر شده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی گفت که "هفته گذشته" یک ایرانی دو تابعیتی که "در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده،" به اتهام ارتباط با "سرویس جاسوسی انگلیس" دستگیر شده است.

این مقام قضایی نام فرد دستگیر شده و سایر جزئیات مربوط به بازداشت او را اعلام نکرد.

در حال حاضر بریتانیایی های ایرانی‌تبار دیگری نیز در زندان‌های ایران به سر می‌برند؛ مانند کمال فروغی به اتهام "جاسوسی" در حبس است یا نازنین زاغری که متهم به "براندازی نرم" شده است.

به تازگی، ترزا می نخست وزیر بریتانیا در تماسی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستار آزادی فوری شهروندان بریتانیایی از زندان‌های ایران شده است.

از سوی دیگر علاوه بر نازنین زاغری، چند شهروند کشورهای خارجی دیگر، به ویژه ایرانی های با تابعیت دوگانه، در ایران زندانی هستند؛ از جمله هما هودفر شهروند کانادیی ایرانی تبار؛ رضا شاهینی، سیامک نمازی و پدرش، شهروندان آمریکایی ایرانی تبار.

وزارت خارجه آمریکا اواخر تیر ماه در واکنش به اعلام دادستان تهران مبنی بر صدور کیفرخواست برای سه شهروند خارجی ایرانی تبار و یک لبنانی مقیم آمریکا، بازداشت این افراد در ایران را "غیرعادلانه" دانست و خواستار آزادی فوری آنها شد.

XS
SM
MD
LG