لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

سال ۱۴۰۱، سال سقوط ارزش پول ملی در ایران


سال ۱۴۰۱، سال سقوط ارزش پول ملی در ایران
سال ۱۴۰۱، سال سقوط ارزش پول ملی در ایران

سال گذشته بی‌شک سال سقوط ارزش پول ملی بود و دلار با ثبت رکوردهای پیاپی و تاریخی، ارزش پول ملی را به پایین‌ترین سطح خود در تاریخ ایران رساند.

بازار ارز در سالی که گذشت یکی از خبرسازترین بازارها بود و ضمن به حاشیه راندن معیشت خانوارها و کسب‌ و کارها برای دولت نیز چالش‌های بزرگی درست کرد، هر چند بسیاری هم بر این باور بودند که دولت چندان هم از افزایش نرخ ارز ناراضی نبود و بخشی از کسری بودجه خود را از این محل جبران کرد.

در سال گذشته نوسانات ارز به جز معیشت مردم قربانی دیگری هم داشت و آن هم کسی نبود جز صالح‌آبادی رئیس سابق بانک مرکزی که جای خود را به محمد‌رضا فرزین داد.

رئیس جدید بانک مرکزی در همان ابتدای حضور در بانک مرکزی مقابل دوربین صداوسیما نشست و اعلام کرد که بهای دلار نیمایی، ثابت و ۲۸‌هزار‌و ۵۰۰ تومان می‌شود. او همچنین اعلام کرد به دنبال تثبیت نرخ ارز است و سیاست‌های خود را با همین دست‌فرمان دنبال می‌کند. دو ماه پس از آغاز کار فرزین در بانک مرکزی دلار دوباره سرکشی کرد.
دلار که با ثبت رکورد ۴۴ هزار تومانی باعث برکناری صالح‌ابادی شده بود، بار دیگر در مدار صعودی قرار گرفت و از مرز ۵۰ هزار تومان رد شد.

در همین حین محمدرضا فرزین، رئیس بانک مرکزی، از نسخه دیگری برای بازار ارز خبر داد.‌ او از تشکیل مرکز مبادله ارز و طلا و آغاز به کار آن خبر داد و گفت که «همه نیازهای واقعی کشور در مرکز مبادله ارزی تأمین خواهد شد. با تشکیل مرکز مبادله‌ ارزی کشور، نرخ ارز با توجه به منابع، مصارف ارزی و عوامل بنیادین کشف خواهد شد و نرخ‌ ارز و طلا بر‌اساس واقعیت‌های اقتصادی کشور تعیین می‌شود.»

وزارت نفت نیز وارد گود شد و از پتروشیمی‌ها خواست تا دلار حاصل از صادرات را در مرکز مبادله طلا و ارز ارائه کنند. در همین رابطه همشهری آنلاین نوشت که جواد اوجی وزیر نفت ضمن تأکید بر اهمیت اجرای کامل سیاست‌های ارزی دولت اظهار کرد: «همه ارکان دولت موظف به حمایت از بسته جدید سیاست‌های ارزی دولت و اجرای دقیق آن هستند.»

به رغم برنامه‌های بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها، دلار همچنان رکوردزنی کرد و از مرز ۶۰ هزار تومان هم عبور کرد که با انتشار خبر توافق ایران و عربستان و سفر گروسی به ایران تا مرز ۴۴ هزار تومان عقب نشینی کرد، اما مجددا روند معکوس شد و دلار را در کانال ۴۹ هزار تومان به پایان رساند.

مرور بازار و مقایسه میانگین بهای دلار در هفته نخست سال ۱۴۰۱ با هفته پایانی سال نشان می‌دهد متوسط بهای دلار در هفته پایانی سال نسبت به هفته نخست سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۷۰ درصد رشد داشته است.

XS
SM
MD
LG