لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

بحران اقتصادی ادامه دارد؛ حبوبات از مرغ گران‌تر شدند! 


به گزارش رسانه‌های ایران حبوبات از مرغ گران‌تر شدند.
به گزارش رسانه‌های ایران حبوبات از مرغ گران‌تر شدند.

در پی تداوم بحران اقتصاد در ایران، بازار کشور نیز با چالش‌هایی مواجه شده که از جمله آنها، طی اتفاقی کم‌سابقه، نرخ حبوبات برای چندمین بار در سال، افزایش یافت و از بهای گوشت قرمز بیشتر شد.

خبرگزاری «مهر» با استناد به «رصد میدانی» گزارش داده است که قیمت انواع «لوبیا» از نرخ «مرغ» گران‌تر شده به طوری که در یک هفته گذشته قیمت «لوبیا چشم بلبلی، لوبیا سفید و لوبیا قرمز» به ترتیب ۱۸/۷۵، ۱۵/۰۷ و ۸/۴۷ درصد افزایش یافته است.

بر این اساس، «لوبیا چشم بلبلی» با افزایش «۱۸/۷۵ درصدی» از هر کیلو ۴۸ هزار تومان به «۵۷ هزار تومان» رسیده، «لوبیا سفید» از هر کیلو ۷۳ هزار تومان در هفته دوم اسفند با افزایش ۱۵/۰۷ درصدی به «۸۴ هزار تومان» در هفته جاری رسیده، در حالی که قیمت آن هفته اول اسفند «۶۳ هزار تومان» بود.

تورم برخی کالاها و خدمات طی هفته‌های اخیر و همزمان با شتاب بیشتر بهای دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران، از روند افزایشی بیشتری برخوردار شده است.

در هفته‌های گذشته نرخ برابری هر یک دلار ایالات متحده در برابر ریال جمهوری اسلامی با رکوردشکنی تاریخی، به «۶۰۰ هزار ریال» رسید که هم اکنون با نوسانی در محدوده ۵۰۰ تا ۵۴۰ هزار ریال طی روزهای اخیر گزارش شده است.

از سوی دیگر، «لپه» از دیگر اقلامی بوده که با افزایش «۱۰/۴۲ درصدی» از هر کیلو «۴۸ هزار تومان» در هفته دوم اسفند به «۵۳ هزار تومان» رسیده است. «لوبیا قرمز، عدس درشت و لوبیا چیتی» نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند که به ترتیب «۸/۴۷، ۳/۵۱ و ۲/۵ درصد» افزایش قیمت داشته‌اند.

در همین راستا، «گوشت مرغ» هم نرخ مصوب دولتی «۶۳ هزار تومان» را رد کرده و در برخی خرده فروشی‌های سطح شهر به هر کیلو «۶۵ هزار تومان و ۸۰۰» رسیده است. «گوشت قرمز گرم داخلی» هم همچنان بین «۴۰۰ تا ۵۳۰ هزار تومان» معامله می‌شود.

حسن سبحانی، استاد ‎اقتصاد دانشگاه ‎تهران نهم اسفندماه با بیان اینکه در حال حاضر «عملا قشر متوسط جامعه نابود شده»، گفته بود: «به واسطه ‎تورمِ این چند سال گذشته، قشر متوسط از بین رفته و ثروت در دست گروه کوچکی جمع شده که همان گروه هم اداره امور سیاسی را در دست گرفته و برای مردم تصمیم‌سازی می‌کند.»

XS
SM
MD
LG