لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

گزارش رسانه‌ها از کسادی بازار شب عید؛ جای خالی «ماهی دودی وسط سفره نو»


نوروز در ایران
نوروز در ایران

عید برای ایرانیان در جنب و جوش بازار و به قول اسفندیار منفردزاده در «بوی عیدی، بوی توپ و بوی کاغذ رنگی» خلاصه می‌شود . امسال اما گزارش رسانه‌های ایران خبر از کسادی بازار و جای خالی «بوی تند ماهی دودی وسط سفره نو» می‌دهد.

خبرگذاری «ایلنا» در گزارشی از بازار تهران نوشت: « با افزایش چشمگیر نرخ دلار در روزهای پایانی سال و بالا رفتن مجدد قیمت کالاها حضور مردم در بازار جنبه نمایشی دارد، به طوری که به گفته بسیاری از فروشندگان این تجمع بیشتر برای مردم، جنبه تفریح و تفنن داشته و آنها فروش چشمگیری ندارند.»

این خبرگزاری تاکید می‌کند: «اغلب فروشندگان از اینکه مجبورند کالاها را با قیمت بالا بفروشند ابراز نارضایتی می کنند و این گرانی را عامل کسادی بازار شب عید خود می‌دانند.»

به نوشته گزارشگر ایلنا «پای صحبت مردم هم که می‌نشینی از عدم قدرت خرید و بالا بودن قیمت ها و افت کیفیت اجناس گله دارند. آنها می‌گویند که به امید خریدی ارزان‌تر راهی بازار می شوند و در نهایت به آنچه که مطلوب خرید آنهاست نمی رسند. در این میان بازار دستفروشان رونق بهتری دارد.»

روزنامه تعادل نیز در این رابطه نوشت: «این روزها نه بوی بهار می‌آید و نه شوق از راه رسیدن نوروز را می‌توانی در خیابان‌های شهر ببینی. هر چه هست ترافیک بی‌هدفی است که معلوم نیست چرا و چگونه به وجود می‌آید.»

یک فروشنده مانتو در بازار است، به «تعادل» می‌گوید: «هر سال این موقع‌ها نصف مغازه خالی شده بود، ما هر سال شب عید حراج می‌گذاریم، اما امسال با اینکه حراج گذاشته‌ایم کسی خرید نمی‌کند، قیمت‌های حراج هم به قدری زیاد است که برخی از افراد واقعا توان خرید ندارند.»

این روزنامه از بازار خشکبار هم گزارش داده و نوشته است: «خریدها شده ۲۰۰ گرم و ۳۰۰ گرم دیگر کسی کیلویی آجیل نمی‌خرد. اصلا صرف نمی‌کند، خیلی‌ها می‌گویند دیگر آجیل برای عید نمی‌خریم.

فروشنده‌ای خطاب به گزارشگر روزنامه گفته است:‌ «برخی مغازه‌دارها آجیل‌ها را در بسته‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ گرمی بسته‌بندی کرده‌اند و می‌فروشند، مثلا ۱۰۰ گرم بادام هندی ۱۳۰ هزار تومان. خیلی‌ها همین ۱۰۰ گرم را هم نمی‌توانند بخرند.»

نویسنده مطلب تصویری از بازار ارائه داده و می‌نویسد: « مغازه‌ها پر و خالی می‌شود اما اکثر افرادی که از مغازه بیرون می‌آیند دستشان خالی است، از کیسه‌های رنگارنگ خرید خبری نیست. از لبخندهای رضایت خبری نیست. دیگر مردم برای خوردن غذای چلوکبابی مسلم صف نبسته‌اند. بازار خالی‌تر از آن است که نسبتی با شب عید داشته باشد. حتی اغذیه فروش‌های راسته بازار هم سرشان خلوت است، حتی آنها که ساندویچ‌های ارزان درست می‌کنند، البته الان دیگر ساندویچ ارزانی هم نیست، ارزان‌ترین ساندویچ فلافل است که حداقل ۷۰ هزار تومان قیمت دارد و برای خیلی‌ها همین ۷۰ هزار تومان هم زیاد است.»

XS
SM
MD
LG