لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

سناریوی تکراری برخورد با بحران ارزی؛ رسانه‌های امنیتی: بازداشت ۳۵ گرداننده کانال‌های تلگرامی


قیمت دلار در بازار ارز دوشنبه اول اسفند ۱۴۰۱ از ۵۰ هزار تومان عبور کرد.
قیمت دلار در بازار ارز دوشنبه اول اسفند ۱۴۰۱ از ۵۰ هزار تومان عبور کرد.

رسانه‌های نزدیک به نهادهای نظامی و دولتی جمهوری اسلامی خبر از «دستگیری عوامل پشت پرده دلار تلگرامی» و ضربه امنیتی به «دو مرکز خارجی التهابات ارزی» داده‌اند، سناریویی که بارها هنگام تشدید بحران‌های اقتصادی و التهاب‌های ارزی در ایران، تکرار شده است.

خبرگزاری «فارس» نزدیک به نهادهای امنیتی، بدون اعلام منبع خبر یا نهاد اقدام کننده، مدعی شده است که «۳۵ نفر» از عوامل داخلی «گرداننده کانال‌های تلگرامی» موثر در «تعیین نرخ کاذب ارز» در بازارهای غیررسمی داخلی، «دستگیر شدند.»

بر پایه ادعای این رسانه که با بودجه عمومی اداره می‌شود، «مرکز اصلی» اداره و سیاستگذاری این کانال‌های تلگرامی به‌دست «عناصر سرویس‌های امنیتی مستقر در افغانستان و ترکیه» بوده و «تاثیرگذاری مستقیمی» در افزایش «نرخ‌گذاری کاذب» دلار در هفته‌های گذشته داشته‌اند.

نرخ برابری ارزهای خارجی در برابر ریال جمهوری اسلامی طی ماه‌های اخیر بارها نوسان پیدا کرده و ارزش پول ملی به دفعات مختلف با کاهش شدید مواجه شده است.

از سوی دیگر، اکانت توییتری روزنامه دولتی «ایران» نیز خبر از «انسداد یک کانال تلگرامی که در روزهای اخیر باعث اخلال در قیمت ارز بازار آزاد شده بود»، داده است.

به نوشته خبرگزاری فارس، همزمان با ایجاد «مرکز مبادله ارز و طلا» توسط دولت جمهوری اسلامی، «برخورد جدی با عوامل مخرب بازار ارز» که «کانال‌های تلگرامی» را نیز جزیی از آنها قلمداد کرده، در دستور کار «دستگاه‌های نظارتی» قرار گرفته است.

این اقدامات باوجود آن صورت می‌گیرد که طی سالیان گذشته با ادعای «تاثیر کانال‌های تلگرامی بر بازار ارز»، با مدیران و گردانندگان برخی از آنها برخورد و حتی بازداشت شده‌اند.

این فعالیت‌های امنیتی علیه کانال‌های اطلاع‌رسانی همزمان با آن صورت می‌گیرد که پیام‌رسان «تلگرام» در ایران فیلتر است و یکی از دلایل مسدود شدن دسترسی عادی شهروندان به آن طی سالیان اخیر، جلوگیری از تاثیرگذاری آن بر نرخ‌گذاری بازارهایی همچون ارز و سکه اعلام شده است.

در ماه‌ها و هفته‌های اخیر دلار ایالات متحده با رکوردشکنی تاریخی، به مبلغ «۶۰۰ هزار ریال» رسید، عددی که طی روزهای بعدی آن در نوسان بالای «۵۰۰ هزار ریال» بوده و تلاش مقامات جمهوری اسلامی برای کاستن از شیب سقوط ارزش پول ملی تاکنون به روند باثباتی نرسیده است.

XS
SM
MD
LG