لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

کنایه کروبی به خامنه‌ای: رفع حصر در دست عزرائیل است، یا ما زودتر میرویم یا آن دیگری


مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی و از رهبران معترضان سال ۸۸، در نامه‌ای خطاب به اعضای حزب نسبت به رفع حصر خود ابراز ناامیدی کرد و سرنوشت آن را در دست «ملک الموت عزرائیل» دانست.

آقای کروبی در این نامه که چهارشنبه ۹ خرداد منتشر شد، از اعضای حزب اعتماد ملی که در کنگره سالانه خود بسر می‌برند خواست که با استعفای او از دبیر کلی موافقت کنند چرا که به دلیل تداوم حصر خانگی امکان حضور در جلسات و رفع اختلافات را ندارد.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی بسر می برند و تلاش‌ها برای رفع حصر از آنها در سالهای اخیر بی نتیجه مانده است.

او در این نامه نوشت: «هشت سال است که از حصر غیر قانونی و بی ضابطه می‌گذرد و ظاهرا پایانی هم بر این خودسری نیست و کسی هم خود را در قبال آن پاسخگو نمی‌داند. با این روند به نظر مى‌رسد ملک الموت حضرت عزرائیل تعیین کننده سرنوشت آن باشد بدین روی که یا ما زودتر می رویم و یا آن دیگری.»

در حالی که رسانه های نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی شرط رفع حصر کروبی و موسوی را پشیمانی از مواضع قبلی دانسته اند، آقای کروبی در بخش دیگری از نامه، دوباره روند انتخابات سال ۸۸ را «مضحک و فرمایشی» دانست که به گفته او در جریان آن محمود احمدی‌نژاد «با افزایش ۷ میلیونی رأی بر کرسی ریاست جمهوری نشانده شد و اعتراض مردم به تقلب و مهندسی انتخابات متأسفانه تحمل نشد.»

مهدی کروبی با اشاره به «سرکوب خشن مردم معترض» در جریان حوادث سال ۸۸، گفت: «پس از نامه‌های هشدار دهنده‌ام خطاب به مسئولین و مردم که در اعتراض به سرکوب خشن معترضین نگاشته شد، هزینه سنگینی بر همه ما تحمیل شد.»

آقای کروبی در حالی رفع حصر را در دست فرشته مرگ دانسته است که گفته می‌شود آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از مخالفان اصلی رفع حصر است.

اگر چه گفته می شود شورای عالی امنیت ملی درباره حصر خانگی تصمیم گرفته است، در سال‌های گذشته علی مطهری از مخالفان حصر گفته بود که آیت الله خامنه ای با رفع حصر موافق نیست و معتقد است که حصر به صلاح آن افراد است، چرا که اگر رفع حصر شده و به دادگاهی شوند، حکم آنها بسیار سنگین خواهد بود.

اصولگرایان و روحانیون محافظه کار، رفع حصر را در گرو ابراز پشیمانی کروبی، موسوی و رهنورد از مواضع پیشین خود دانسته‌اند؛ موضوعی که از سوی این سه نفر رد شده است.

حصر خانگی رهبران معترضان سال ۸۸، که از نظر سلامت جسمی وضعیت مناسبی ندارند، بارها مورد انتقاد سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده قرار گرفته است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی رهبران منتقد خامنه‌ای و معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸، طی بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری آنها شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG