لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۶

در هفتمین سالگرد حصر خانگی، آمریکا خواستار آزادی موسوی، کروبی و رهنورد شد


هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه در بیانیه پنجشنبه شب خواستار آزادی آنها شد.
هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه در بیانیه پنجشنبه شب خواستار آزادی آنها شد.

ایالات متحده آمریکا همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی رهبران منتقد خامنه‌ای و معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸، خواستار آزادی فوری آنها شد.

«هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه پنجشنبه شب خواستار آزادی میرحسین موسوی،‌ مهدی کروبی و زهرا رهنورد شد.

به نوشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ادامه بازداشت این سه نفر خلاف تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی برای تضمین محاکمه عادلانه و ممانعت از بازداشت های خودسرانه است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین بار دیگر با تاکید بر حق مردم برای اعتراض و تجمع بدون ترس از بازداشت و برخورد، خواستار آزادی موسوی،‌کروبی و رهنورد شد.

ایالات متحده در هفت سال گذشته، هر سال از سران جمهوری اسلامی خواسته ضمن آزادی این رهبران منتقد حکومت، سایر فعالان سیاسی،‌مدنی و اقلیت های دینی و مذهبی را آزاد کند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و رقیب محمود احمدی نژاد بودند. در آن انتخابات تنها چند ساعت بعد از رای گیری احمدی نژاد پیروز اعلام شد و این پیروزی هرگز از سوی موسوی و کروبی پذیرفته نشد و آنها اصرار بر تقلب انتخاباتی داشتند. آیت الله خامنه ای این اعتراض را نپذیرفت و تظاهرات پیاپی مردم با سرکوب و بازداشت و زندان روبرو شد و دست کم شصت نفر در چند ماه اعتراض کشته شدند.

یکسال و نیم بعد، در آستانه بهار عربی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی خواستار حضور مردم در راهپیمایی ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ شدند که از آن زمان آنها در خانه هایشان در بازداشت خانگی قرار گرفتند.
هرچند قوانین ایران تاکید دارد متهم بدون محاکمه نباید در بازداشت باشد اما مقام های ایران بعد از چند سال سرگردانی در پاسخگویی، در سالهای اخیر فاش کردند که به تصمیم شورایعالی امنیت ملی و با نظر رهبر جمهوری اسلامی، موسوی و کروبی را در حصر قرار داده اند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تبلیغات ریاست جمهوری خود وعده داد برای رفع حصر تلاش کند اما این حصر پابرجا مانده است.

در ماههای اخیر اجازه ملاقات با اعضای خانواده به موسوی و کروبی داده شده است.

مهدی کروبی ماه پیش در نامه ای سرگشاده به علی خامنه ای، بار دیگر از او انتقاد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG