لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

موسوی و کروبی همچنان معترضند؛ روحانی نزدیک به سپاه می‌گوید عذرخواهی کنند


در حالیکه برخی از نمایندگان و چهره های نزدیک به دولت حسن روحانی از احتمال رفع حصر یا کاهش محدودیت‌های محصوران تا نوروز خبر داده‌اند، یک روحانی بانفوذ اصولگرا رفع حصر را در گرو ابراز پشیمانی محصوران دانسته است. این در حالی است که این حصر شدگان نه تنها نشانه ای برای عذرخواهی نشان نداده اند بلکه مهدی کروبی به تازگی نامه سرگشاده دیگری به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است.

مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه روز چهارشنبه ۱۶ اسفند به خبرگزاری ایلنا گفته است که رفع حصر چند راه دارد که یکی از آنها محاکمه محصوران است اما در صورت محاکمه آنها به اعدام محکوم می شوند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران اعتراضات سال ۸۸ از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

دولت ایالات متحده تاکنون بارها به حصر خانگی این معترضان انتقاد کرده است. وزارت خارجه آمریکا بهمن ماه امسال نیز همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد، خواستار آزادی فوری آنها شد.

طی ماههای اخیر و در پی وخامت حال مهدی کروبی و کسالت میرحسین موسوی، برخی از محدودیت‌های حصر از جمله دیدار با اعضای درجه اول خانواده برداشته شد. طی روزهای گذشته علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قول‌هایی در مورد گشایش در مورد حصر داده شده است، به خبرنگاران گفت: «انتظار داریم تا پایان امسال به این مسئله پایان داده شود و با این حال، منتظریم ببینیم به قولشان عمل می‌کنند یا خیر.»

حال آقای ذوالنور که گفته شده چند بار با مهدی کروبی دیدار کرده، گفته است که شرط رفع حصر از آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد، این است که «اعتراف به اشتباهشان کرده، عذرخواهی کنند و در مسیر جبران حرکت کنند.»

این در حالیست مهدی کروبی و میرحسین موسوی بارها بر انتقاد خود به برخوردهای صورت گرفته با معترضان در سال ۸۸ و رویه جاری در کشور تاکید کرده اند.

مهدی کروبی بهمن ماه امسال در نامه‌ای به آیت الله خامنه‌ای به اقدامات رهبر جمهوری اسلامی در سی سال گذشته انتقاد کرده و خواستار پاسخگویی او در مورد کارنامه رهبری اش شد. او همچنین از دخالت سپاه در امور اقتصادی، فرهنگی و مهندسی انتخابات انتقاد کرد.

زهرا رهنورد و میرحسین موسوی نیز پیشتر اعلام کرده بودند که در نظرات آنها در مورد انتخابات سال ۸۸ و حوادث پس از آن تغییری صورت نگرفته است.

طی ماه‌های اخیر به نقل از فرزند مهدی کروبی و یکی از نمایندگان مجلس اعلام شده بود که آقای ذوالنور با مهدی کروبی دیدار و گفت و گو کرده است.

سخنان مجتبی ذوالنور، که حدود ۱۲ سال جانشین ولی فقیه در سپاه پاسداران بود، بسیار نزدیک به اظهارنظرهای مقام‌های سپاه و دستگاه قضایی درباره رفع حصر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG