لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

دختران زهرا رهنورد به نقل از او رفع حصر را تکذیب کردند


زهرا رهنورد و میرحسین موسوی
زهرا رهنورد و میرحسین موسوی

در پی انتشار اخباری مبنی بر رفع حصر زهرا رهنورد به نقل از چند نماینده مجلس، دختران خانم رهنورد به نقل از او این موضوع را رد کردند.

نرگس موسوی، دختر زهرا رهنورد و میرحسین موسوی، روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت در توئیتر خود نوشت که ماموران وزارت اطلاعات به طور شفاهی به او اطلاع دادند که می تواند به دیدار فامیل رفته و به مشهد سفر کند.

به نوشته نرگس موسوی، ماموران در پاسخ به این سوال خانم رهنورد که آیا می تواند به دانشگاه و مراكز مشابه رفته و فعاليت هنری، سياسی واجتماعی داشته باشد، پاسخ منفی داده و گفته‌اند که او آزاد نشده است.

خانم رهنورد ضمن رد رفع حصر خود گفته اگر روزی بنا بر رفع حصر هم باشد، همچنان كه در آغاز حصر به هر سه ما بطور يكسان اعلام شد، من رفع حصر خود را بدون رفع حصر موسوی و كروبی نخواهم پذيرفت.»

روز یکشنبه تعدادی از نمایندگان و اعضای کمیته رفع حصر مجلس به برخی از رسانه ها اعلام کردند که حصر خانم رهنورد پایان یافته است.

اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی به روزنامه اعتماد گفته بود: «با توجه به این که مشکل خانم رهنورد حل شده و از حصر بیرون آمده‌اند، رفت‌ و آمد ایشان عادی شده است.» الیاس حضرتی، عضو کمیته رفع حصر نیز گفته بود خانم رهنورد می‌تواند به صورت عادی رفت و آمد داشته باشد.

قاسم میرزایی نیکو، دیگر نماینده مجلس نیز گفته بود که حکم رفع حصر خانم رهنورد را شورای عالی امنیت ملی صادر کرده است و ابلاغ این حکم به ایشان صحت دارد. او البته در اظهارات دیگری گفت خروج خانم رهنورد از منزل مستلزم تمهیداتی است و خود ایشان هم حاضر نیست، بدون رفع حصر آقای موسوی، از منزل خارج شود.

رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان سال ۸۸، از وعده های دولت حسن روحانی بوده است. آنها از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می برند.

دولت ایالات متحده تاکنون بارها به حصر خانگی این معترضان انتقاد کرده است. وزارت خارجه آمریکا بهمن ماه امسال نیز همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد، خواستار آزادی فوری آنها شد.

طی ماه های اخیر و در پی وخامت حال مهدی کروبی و کسالت میرحسین موسوی، برخی از محدودیت‌های حصر از جمله دیدار با اعضای درجه اول خانواده برداشته شد.

در اواخر اسفند سال گذشته، علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قول‌هایی در مورد گشایش در مورد حصر داده شده است، به خبرنگاران گفته بود انتظار می رود تا پیش از سال جدید به این مسئله پایان داده شود.

این در حالی است که چندی بعد مجتبی ذوالنور، نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و جانشین سابق نماینده ولی فقیه در سپاه، اعلام کرد که رفع حصر از موسوی، کروبی و رهنورد در گرو اظهار پشیمانی آنها از سخنان و اقدامات گذشته است؛ موضوعی که بارها با مخالفت آنها مواجه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG