لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

موسوی و رهنورد چند ساعت از حصر خارج شدند؛ مادر زهرا رهنورد درگذشت


زهرا رهنورد و میرحسین موسوی
زهرا رهنورد و میرحسین موسوی

زهرا رهنورد در پی درگذشت مادرش اجازه یافت به همراه میرحسین موسوی و با همراهی ماموران امنیتی به خانه مادر خود برود. احترام السادات نواب صفوی، مادر زهرا رهنورد که روز سه شنبه اول اسفند در ۹۳ سالگی در گذشت، در یک سال اخیر بیمار بود اما خانم رهنورد تنها در ماههای اخیر اجازه یافته بود برای دیدار او از حصر خارج شود.

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران معترضان سال ۸۸، هفت سال گذشته را در حصر خانگی سپری کرده و تا چند ماه پیش از دیدار منظم فرزندان خود نیز محروم بودند. در پی وخامت وضعیت جسمی آقایان موسوی و کروبی و انتقاد فرزندان آنها، به تازگی امکان دیدارهای منظم با فرزندان و خویشاوندان درجه یک فراهم شده است.

اگر چه برخی از نمایندگان مجلس و نزدیکان دولت در سالهای اخیر خواستار رفع حصر شده‌اند، اما گفته شده که رهبر جمهوری اسلامی با رفع حصر مخالفت کرده است. به تازگی علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است که مسئولان وعده داده اند تا پایان امسال گشایشی در موضوع رفع حصر صورت بگیرد.

ایالات متحده آمریکا همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی رهبران منتقد خامنه‌ای و معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸، خواستار آزادی فوری آنها شد.

«هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه پنجشنبه شب خواستار آزادی میرحسین موسوی،‌ مهدی کروبی و زهرا رهنورد شد.

به نوشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ادامه بازداشت این سه نفر خلاف تعهدات بین المللی جمهوری اسلامی ایران به میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی برای تضمین محاکمه عادلانه و ممانعت از بازداشت‌های خودسرانه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG