لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۴

بازداشت بیش از ۴۲ فعال محیط زیست و محیط بان در استان هرمزگان


یکی از فعالان محیط زیست خبر داده است که در دو روز گذشته حدود چهل نفر از افراد محلی و فعالان محیط زیست و دو نفر از محیط‌بانان بندر لنگه در استان هرمزگان بازداشت شده اند.

خانم صداقتی روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت با انتشار پیامی در اینستاگرام خود، ضمن اعلام این موضوع اضافه کرد که خانه‌های بازداشت شدگان تفتیش شده و وسایل ارتباطی بازداشت شدگان و حتی کسانی که بازداشت نشده‌اند هم جمع آوری شده است.

برخی دیگر از فعالان محیط زیست هم ضمن ابراز نگرانی از بازداشت این افراد در پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که ۱۰ روز قبل هم محمد رضا صالح احمدی، فعال محیط زیست شهر جناح در استان هرمزگان، بازداشت شد.

گفته می شود که با بازداشت های اخیر در استان هرمزگان، تعداد فعالان زیست محیطی و کارشناسان این حوزه که توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده اند، به ۵۵ نفر رسیده است.

موج بازداشت فعالان حفاظت از محیط زیست دی ماه سال گذشته با بازداشت دکتر کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر بنیاد حیات وحش میراث پارسیان و ۹ نفر دیگر از فعالان و کارشناسان زیست محیطی توسط اطلاعات سپاه آغاز شد. چندی بعد، مقام‌های زندان به خانواده آقای سیدامامی اعلام کردند که او در زندان خودکشی کرده است.

مقامات قضایی چندی بعد اعلام کردند آقای سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اتهام بازداشت شدگان را جاسوسی اعلام کرد. صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی مدعی شد آقای سیدامامی و همکارانش با استفاده از دوربین‌ های عکس‌برداری از یوزپلنگ، اقدام به تصویربرداری از سایت‌های موشکی سپاه کرده و اطلاعات این سایت‌ها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی خارجی قرار داده‌اند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اما این اتهام را وارد ندانست و گفت این دوربین‌ها قادر به تصویربرداری از محیط محدودی در اطراف خود هستند.

در ادامه، تعداد دیگری از فعالان محیط زیستی بازداشت شدند. مرتضی آریانژاد، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، امیرحسین خالقی حمیدی، حسن راغ، سام رجبی، عارف زارع، علیرضا فرهادزاده، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و حمیده کاشانی دوست، فعالان و کارشناسان زیست محیطی بازداشت شده هستند.

بازداشت فعالان محیط زیستی در ایران و مرگ مشکوک دکتر سیدامامی در بازداشت، انتقادهای بسیاری در داخل و خارج از ایران در پی داشت.

در آخرین واکنش به این بازداشت‌ها، صدها نفر از چهره‌های فرهنگی و جمعی از استادان دانشگاه، کارشناسان محیط زیست و مدیران ارشد سازمان حفاظت از محیط زیست در ایران، در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری ایران از تداوم بازداشت ۱۳ نفر از کارشناسان و فعالان زیست محیطی انتقاد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG