لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

مرگ یک استاد دانشگاه در زندان اوین، دو هفته پس از بازداشت؛ مقامات می‌گویند خودکشی بود


کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست
کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و فعال محیط زیست

مرگ یک استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، پس از سپری شدن نزدیک به دو هفته از دستگیری او در زندان پرسش برانگیز شده است. مقامات قضایی ایران می‌گویند او خودکشی کرده است.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۲۲ بهمن گزارش داد جامعه علمی ایران از شنیدن خبر درگذشت کاووس سید امامی، ۶۳ ساله که یکی از استادان برجسته جامعه شناسی و مدیر بنیاد حیات وحش میراث پارسیان بود، در حالت شوک به سر می‌برد.

خانواده آقای سیدامامی، شنبه شب از طریق شبکه‌های اجتماعی از درگذشت این فعال زیست محیطی خبر دادند.

مقامات قضایی ایران می‌گویند او که هجده روز پیش به همراه هفت تن از همکارانش بازداشت و زندانی شده بود، دست به خودکشی زده است، اما خانواده آقای سیدامامی ادعای مقام‌های قضایی ایران رد کرده و خواهان کالبد شکافی مستقل شده است.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان کل تهران، روز شنبه از بازداشت چندین نفر به اتهام جاسوسی خبر داد و گفت که این افراد به بهانه تحقیقات علمی و زیست محیطی اطلاعات محرمانه جمع آوری می‌کردند. او روز یکشنبه نیز خبر مرگ دکتر سیدامامی در زندان را تایید کرد و به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت که کاووس سید امامی از شواهد علیه خود آگاه بود و خود نیز به گناهش اعتراف کرده بود و از همین رو دست به خودکشی زد.

یک استاد دانشگاه و همکار نزدیک کاووس سید امامی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تاکید کرده است که آقای سید امامی عاشق ایران و محیط زیست بودو به هیچ وجه فعالیت سیاسی نداشت.

یک مقام وزارت دادگستری ایران به خبرنگار ایلنا گفت افراد بیشتری در ارتباط با موسسه میراث پارسیان شناسایی شده اند که به اتهام جاسوسی تحت پیگرد قرار دارند.

مرکز حقوق بشر ایران در نیویورک نیز اعلام کرد که همزمان با دستگیری آقای سیدامامی، ۹ تن دیگر از همکاران او و مدیران موسسه میراث پارسیان نیز دستگیر و زندانی شده اند. از جمله یک شهروند ایرانی آمریکایی به نام مراد طاهباز.

دستگاه قضایی ایران طی هفته‌های گذشته دلیل مرگ چند تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، از جمله سینا قنبری، در زندان را نیز خودکشی اعلام کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG