لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از بازداشت فعالان محیط زیست همزمان با بازداشت سه فعال دیگر


دو تن از فعالان محیط زیست که در بندرلنگه بازداشت شده‌اند.
دو تن از فعالان محیط زیست که در بندرلنگه بازداشت شده‌اند.

در حالی که کارشناسان سازمان ملل در ژنو می‌گویند ایران باید به بازداشت فعالان محیط زیست پایان دهد و آنها را آزاد کند، سه تن دیگر از فعالان محیط زیست، این بار در بندر لنگه در استان هرمزگان، بازداشت شده‌اند.

مایکل فورست، دیوید کی و جان ناکس، کارشناسان حقوق بشر ملل متحد در ژنو، اعلام کردند که ایران باید فورا به هدف قرار دادن فعالان محیط زیست پایان دهد و همه فعالان موسسه حیات وحش پارسیان را که در زندان به سر می‌برند آزاد کند.

اشاره این کارشناسان به بازداشت شش تن از فعالان حوزه محیط زیست و دکتر کاووس سیدامامی، مدیر بنیاد زیست محیطی حیات وحش پارسیان است که اوایل بهمن ماه امسال به اتهام جاسوسی صورت گرفت.

مقام‌های زندان ۲۴ بهمن ماه به خانواده کاووس سیدامامی ۶۴ ساله اعلام کردند که او در اثر خودکشی در زندان جان باخته است. این در حالیست که خانواده او اتهام جاسوسی را نپذیرفته و موضوع خودکشی را بدون کالبدشکافی مستقل تایید نکردند.

کارشناسان ملل متحد می گویند نگران این گونه بازداشتها هستند زیرا به نظر می‌رسد هدف قرار دادن فعالان محیط زیست و متهم کردن آنها به جاسوسی در ایران تبدیل به رویه شده است. به گفته این کارشناسان، «مرگ آقای امامی بی‌نهایت آزاردهنده است، وی نه فقط به دلایل سست و واهی بازداشت شد، بلکه مرگ وی هنگام بازداشت قویاً نشان از یک خلاف محرز دارد.»

کارشناسان سازمان ملل از مقامات ایران خواستند که اجازه دهند به سرعت تحقیقات بی‌طرفانه و موثری درباره چگونگی مرگ سیدامامی انجام شود.

هنوز شش تن دیگر از اعضای موسسه حیات وحش میراث پارسیان به اتهام جاسوسی در زندان به سر می‌برند. کارشناسان حقوق بشر ملل متحد در ژنو می‌گویند در زمینه بازداشت فعالان محیط زیست در ایران با دولت ایران در ارتباط اند.

در همین حال، به گزارش تعدادی از روزنامه ها و سایت‌های خبری ایران، سه تن دیگر از فعالان حیات وحش در بندر لنگه بازداشت شده اند ولی دولت جمهوری اسلامی تا کنون هیچگونه اطلاع رسانی درباره آنها به عمل نیاورده است.

بر اساس این گزارش‌ها، این سه تن اعضای «موسسه حافظان طبیعت لاوَردین و بارکوهی» در استان هرمزگان هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG