لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۷

گزارش پزشکی قانونی: روی بدن سیدامامی آثار کبودی و تزریق پوستی بود


کاووس سیدامامی
کاووس سیدامامی

وکیل خانواده کاووس سیدامامی دو ماه و نیم پس از مرگ این فعال محیط زیست در زندان اوین، جزئیات جدیدی را از گزارش پزشکی قانونی درباره کالبد شکافی او اعلام کرد.

پیام درفشان که چهارشنبه ۲۹ فروردین برای پیگیری پرونده به دادسرا مراجعه کرده بود در گفتگو با سایت کمپین حقوق بشر در ایران گفت که در گزارش اولیه پزشکی قانونی درباره کالبد شکافی کاووس سید امامی، فعال محیط زیست، «میزان کبودی‌ها در نقاط مختلف بدن، جای تزریق پوستی روی جسد و وضعیت جمود نعش که نشان می‌دهد فوت چه زمانی اتفاق افتاده» بیان شده، اما علت دقیقی برای مرگ اعلام نشده و فقط ذکر شده است که «دور گردن، آثار کبودی ناشی از فشار جسم دیده می‌شود.»

وکلای خانواده آقای سید امامی خواستار آن شده‌اند که مشخص شود علت دقیق مرگ، کدام یک از موارد «خفگی، سکته یا مسمومیت دارویی» بوده است.

آنها همچنین خواستار روشن شدن این موضوع هستند که آیا اراده آقای سید امامی تحت تاثیر دارو مختل شده بوده است یا نه.

وکیل خانواده کاووس سیدامامی در ادامه درباره ممنوع الخروجی همسر دکتر سیدامامی به کمپین گفت که همسر آقای سیدامامی هیچ اتهامی ندارد، در سیستم قضایی هیچ عنوان اتهامی متوجه ایشان نیست و نام او در فهرست مرجعی که در دادستانی کل به امور ممنوع الخروجی رسیدگی می‌کند نیز نیست.

آقای درفشان افزود: «متاسفانه مشخص نیست که براساس چه سیاستی ایشان ممنوع الخروج شد.ه قضیه قضایی نیست و هرچه هست در سطح امنیتی گرفته شده نه در سیستم قضایی.»

کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و مدیر بنیاد حیات وحش ایرانیان روز چهارم بهمن‌ماه سال ۹۶ به همراه چند تن دیگر از فعالان محیط زیست بازداشت شد و ۱۹ بهمن ماه ۹۶ در زندان اوین درگذشت. مقام‌های قوه قضائیه علت مرگ این استاد دانشگاه را «خودکشی» اعلام کردند.

همسر و فرزندان این استاد دانشگاه درباره خودکشی او در زندان ابراز تردید کرده و خواستار بررسی بیشتر شده شدند. اسفند ماه گذشته پسران آقای سیدامامی اعلام کردند که مادرشان امکان خروج از کشور را ندارد و ممنوع الخروج شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG