لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

پسر مهدی کروبی به جرم انتشار نامه پدرش به ۶ ماه زندان محکوم شد


مهدی کروبی بیش از ۶ سال است که در حصر خانگی به سر می‌برد
مهدی کروبی بیش از ۶ سال است که در حصر خانگی به سر می‌برد

محمدحسین کروبی، فرزند مهدی کروبی به دلیل انتشار نامه پدرش به ۶ ماه زندان محکوم شد. مهدی کروبی در این نامه از حسن روحانی خواسته بود تا در دادگاهی علنی محاکمه شود.

وبسایت سحام نیوز، نزدیک به خانواده کروبی گزارش داد که قاضی مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب با اتهام «تبلیغ علیه نظام» فرزند مهدی کروبی را به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرده است.

محمدحسین کروبی پیش از این اعلام کرده بود که پرونده تشکیل شده علیه او به دلیل انتشار نامه درخواست محاکمه مهدی کروبی است اما پدرش « تاکنون ده‌ها نامه و بیانیه نوشته و مسئولیت آنها را هم خود برعهده گرفته است.»

مهدی کروبی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و از رهبران اعتراضات پس از آن، فروردین ماه امسال در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران عنوان کرد که از حسن روحانی نمی‌خواهد پیگیر رفع حصر باشد بلکه خواستار برگزاری محاکمه علنی خود است.

او در این نامه ضمن پافشاری بر موضع خود مبنی بر تقلب گستره در انتخابات ریاست جمهوری سال‌های ۸۴ و ۸۸، حاصل آن تقلب را روی کار آمدن دولتی دانست که به گفته او فاسدترین دولت پس از مشروطه بود.

مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می برند و در مقاطعی سلامتی آنها با خطر جدی مواجه شده است.

پیش از این حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخاباتی وعده رفع حصر داده بود اما آیت‌‌اﻟله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در تیر ماه امسال تاکید کرد که موضعش درباره حوادث سال ۸۸ تغییری نکرده است.

آقای خامنه‌ای و همفکران او، اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را «فتنه ۸۸» می‌نامند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر هم در واکنش به درخواست رفع حصر و محاکمه موسوی و کروبی، حصر آنان را «ملاطفت نظام» دانسته بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG