لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

خامنه ای: موضع من عدم حمایت از کسانی است که از فتنه ۸۸ تبری نکردند


علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران
علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران

آیت الله علی خامنه ای با تکرار مواضع خود در مورد حوادث سال ۸۸، بر عدم حمایت از کسانی که تا کنون از معترضان در آن حوادث "اعلام تبری نکرده‌اند"، تاکید کرد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران شنبه شب ۱۲ تیر ماه در دیدار با دانشجویان در پاسخ به دانشجویی که به مواردی از نقض حقوق شهروندی در جمهوری اسلامی اشاره کرد، از اعتراضات سال ۸۸ سخن گفت.

علی کامفیروزی دانشجوی دکترای حقوق در این دیدار "هتک حرمت و حیثیت اشخاص در برخی تریبون‌های رسمی بدون ارائه فرصت پاسخگویی، مانند انتساب اکاذیب و اهانت به برخی چهره‌های سیاسی-اجتماعی و خصوصا پاره‌ای مسئولین سابق نظام که به دلیل محدودیت‌های غیرقانونی حتی امکان پاسخگویی ندارند" را از مصادیق نقض حقوق شهروندی دانست.

اگر چه این دانشجو از "مسئولین سابق نظام" نامی نبرد اما به نظر می رسد اشاره او به حصر خانگی میر حسین موسوی و مهدی کروبی و ممنوع التصویری محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق است.

آیت الله خامنه ای گفت: "مواضع من درباره فتنه سال ۸۸ کاملاً صریح است و بر روی این موضوع حساس هستم و ملاک هم، عدم حمایت از کسانی است که سردمدار فتنه بودند و یا از آن سوءاستفاده کردند و تاکنون نیز اعلام تبری نکرده‌اند."

آیت الله علی خامنه‌ای و نزدیکان او، اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ را "فتنه ۸۸" می‌نامند.

رهبر جمهوری اسلامی پیشتر هم در واکنش به درخواست های برای رفع حصر و محاکمه موسوی و کروبی، حصر آنان را ملاطفت نظام دانسته بود. علی مطهری نماینده مجلس به رسانه ها گفته بود که آیت الله علی خامنه ای به او گفته که این دو اگر محاکمه شوند حکم آنان بسیار سنگین خواهد بود و حصر خانگی آنان "لطف نظام" است.

XS
SM
MD
LG