لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۵

مطهری با انتقاد از حصر منتظری، خواستار رفع حصر کروبی، موسوی و رهنورد شد


میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی

نائب رئیس مجلس ایران در سالروز مرگ آیت‌الله منتظری با انتقاد از«حصر» او، بار دیگر خواستار رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شده است.

علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتشار عکسی از حسینعلی منتظری و مرتضی مطهری(پدرش) در اینستاگرام نوشت که رفتار صورت گرفته با آقای منتظری «خوب» نبوده است، «همان طور که امروز با افرادی خوب رفتار نمی کنیم.»

به اعتقاد آقای مطهری، همان طور که شکستن حصر آیت‌الله منتظری «مشکلی برای کشور ایجاد نکرد، شکستن حصر محصوران امروز نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد بلکه موجب تحکیم وحدت ملی خواهد شد.»

او همچنین به دیدار خود با آیت‌الله منتظری در دوران حصر اشاره کرده و نوشته که به او گفته اگر «شهید مطهری» زنده بود، نمی‌گذاشت چنین رفتاری با او بشود.

حسینعلی منتظری ابتدا در اعتراض به کشتار گسترده مخالفان در زندان‌های جمهوری اسلامی از قائم مقامی رهبر جمهوری اسلامی استعفا کرد و با آیت‌الله خمینی، رهبر وقت زاویه پیدا کرد. او سپس در سال ۱۳۷۶ در یک سخنرانی مرجعیت سید علی خامنه‌ای را زیر سوال برد و پس از آن به خانه‌اش حمله شد. او از آن تاریخ به مدت پنج سال در حصر خانگی بود.

علی مطهری تاکنون بارها خواستار رفع حصر سران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز شده است. او پیش از این افشا کرده که زندان خانگی رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ با نظر شخص آیت‌الله خامنه‌ای برقرار است. به گفته آقای مطهری، رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به درخواست رفع حصر او گفته که این دو اگر محاکمه شوند حکم آنان بسیار سنگین خواهد بود و حصر خانگی آنان «لطف نظام» است.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در حصر خانگی و بازداشت هستند.

حسن روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، وعده رفع حصر این سه نفر را در یکسال ابتدای ریاست جمهوری‌اش داده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG