لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

دادستان تهران: حصر موسوی، رهنورد و کروبی «یک تصمیم ملی» است


عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران
عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران

دادستان تهران یک روز بعد از سالروز آغاز حصر خانگی سه تن از رهبران جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز گفت، این «یک تصمیم ملی» است. او همچنین درباره بازداشت مهدی خزعلی گفت او به دلیل دعوت به تحریم راهپیمایی ۲۲ بهمن دستگیر شده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن در نشست خبری با خبرنگاران از «نشان دادن چراغ سبز به رفع حصر سران فتنه» از سوی برخی مسئولان انتقاد کرد و گفت: «حصر یک تصمیم ملی است و بسیاری از دستگاه‌های ذی‌صلاح در این تصمیم دخالت داشته‌اند. لذا برخی افراد نمی‌توانند بگویند که حصر را قبول ندارند و چنین اظهاراتی فاقد مبنا است؛ زیرا این مساله مربوط به مصالح ملی و کلان کشور است.»

در روزهای گذشته و همزمان با توفان توییتری کاربران ایرانی در اعتراض به حصر خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ موسوم به جنبش سبز، برخی نمایندگان مجلس از تلاش برای پایان این محکومیت «غیرقانونی» خبر داده‌اند.

پیش از آن سید محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی با دعوت به حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن دعوت به «آشتی ملی» کرده بود.

علی مطهری، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «در پی حوادث سال ۸۸ بخشی از مردم از بخشی از نظام دلگیر است و نیاز به آشتی ملی است. شعارهای این گروه از مردم در تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی موید این مطلب است.»

به نوشته او «دو طرف باید به اشتباهات خود اعتراف کنند، هم طرفی که زمینه فتنه را ایجاد کرد و با معترضان رفتار خشن داشت و هم طرف دیگر که با طولانی کردن اعتراضات خود موجب بهره برداری دشمن گردید. هر چند قصور یا تقصیر دو طرف مساوی نیست.»

محمود صادقی، نماینده تهران هم خبر داده بود که «با تلاش‌های خستگی‌ناپذیر علی مطهری، خبرهای خوبی تا پیش از عید» درباره رفع حصر شنیده خواهد شد.

وضعیت خزعلی

در این نشست خبری، دادستان درباره دستگیری مهدی خزعلی، فعال سیاسی گفت این دستگیری با «اهانت‌های بی‌شمار» او نسبت به مقام‌های قوه قضائیه بی‌ارتباط است و او به دلیل انتشار بیانیه تحریم راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن بازداشت شده است.

آقای دولت‌آبادی گفت: «این سوال مطرح می‌شود که چه تفاوتی بین مهدی خزعلی و بوق‌های رسانه‌ای معاندین نظام در خارج از کشور وجود دارد.»

آقای خزعلی عصر روز یکشنبه ۱۷ بهمن با حکم دادستانی تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد اما بلافاصله دست به اعتصاب غذا زد و در پی وخامت حال به بیمارستان منتقل شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG