لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

نمایندگان مجلس پشت درهای اوین؛ وعده مسئولان قضایی برای اجازه بازدید از زندان‌ها


در حالیکه تلاش نمایندگان مجلس برای بازدید از زندانها و دیدار با بازداشت شدگان ناآرامی‌های اخیر بی‌نتیجه مانده است، برخی نمایندگان هنوز امیدوارند که این بازدید امکان پذیر شود.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس روز یکشنبه ۲۴ دی به خبرگزاری خانه ملت گفت که درخواست نمایندگان برای بازدید از زندان اوین به جایی نرسیده است.

درخواست بازدید از زندان‌ها در پی ناآرامی‌های اخیر، پس از آن مطرح شد که مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت شدگان در زندان بر نگرانی‌ها از وضعیت آنها افزود. مسئولان قضایی اعلام کرده‌اند که او در بازداشتگاه خودکشی کرده است اما برخی از نزدیکان او موضوع را مورد تردید قرار دادند.

هفته گذشته، قاسم میرزایی نیکو، نماینده مجلس و نایب رئیس فراکسیون حقوق شهروندی از نامه نگاری با وزیر دادگستری برای بازدید از زندان‌ها خبر داد. با این حال، علی مطهری گفت که با بازدید نمایندگان هنوز موافقت نشده است.

با این حال، محمدرضا تابش، نماینده اردکان و نایب رئیس فراکسیون امید گفته است که درباره بازدید از زندانها مذاکراتی با معاون وزیر اطلاعات، رابط پارلمانی قوه قضائیه و رئیس مجلس انجام داده است و این مقامات بر بازدید نمایندگان از زندان اوین برای بررسی وضعیت بازداشتی‌های اخیر تاکید کردند.

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون حقوق شهروندی مجلس گفت که وعده‌هایی به‌صورت شفاهی برای بازدید اعضای این فراکسیون از زندانها داده شده و مسئولان مربوطه قول همکاری داده‌اند.

نگرانی از مرگ تعدادی از بازداشت شدگان اخیر در تهران، اراک، سنندج و دزفول موجب شد تا نمایندگانی که از موافقت با تقاضای بازدید از زندان ناامید شده بودند در نامه ای به رئیس مجلس خواستار تشکیل هیاتی برای بررسی مستقل وضعیت بازداشت شدگان شوند.

به گفته محمود صادقی، نماینده تهران، این نامه به امضای چهل نماینده مجلس رسیده است.

روز یکشنبه سخنگوی قوه قضائیه تعداد کشته شدگان اعتراض‌های اخیر را ۲۵ نفر اعلام کرد و گفت که دو تن از بازداشت شدگان در زندان اوین و بازداشتگاهی در اراک جان باخته‌اند که هر دو معتاد بوده و خودکشی کرده‌اند؛ موضوعی که با تکذیب بستگان جان باختگان و تردید فعالان حقوق بشر مواجه شده است.

این حوادث نگرانی‌های نهادهای بین‌المللی را نیز به دنبال داشته است. سازمان عفو بین‌الملل و سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌هایی نسبت به کشته شدن معترضان در بازداشتگاه ابراز نگرانی کرده و از دولت ایران خواستند که درباره این حوادث تحقیق کند.

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا نیز نسبت به سرکوب و بازداشت گسترده معترضان ابراز نگرانی کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG