لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

هشدار نیکی هیلی به رژیم ایران: جهان رفتار شما را زیر نظر دارد


نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد
نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد

یک نماینده اصلاح طلب در مجلس شورای اسلامی گفته است ۳۷۰۰ نفر در جریان تظاهرات گسترده ضد حکومتی که در اواخر ماه دسامبر آغاز شد بازداشت شده اند. از سال ۱۳۸۸ و اعتراضهای جنبش سبز این گسترده ترین تظاهرات اعتراضی در ایران بود.

اکنون دیده بانان حقوق بشر نگرانند که بازداشت شدگان در معرض خطر همان بدرفتاری ها - از جمله شکنجه، تجاوز جنسی و قتل - قرار بگیرند که بسیاری از شرکت کنندگان در تظاهرات سال ۱۳۸۸ به دنبال بازداشت های انبوه مواجه شدند.

آن نگرانی ها پس از آن افزایش یافت که سینا قنبری، یکی از بازداشت شدگان در بازداشت در زندان اوین جان سپرد. مقامهای حکومتی می گویند قنبری ۲۲ ساله روز ۶ ژانویه در زندان خودکشی کرده است. علاوه بر این، نسرین ستوده وکیل برجسته حقوق بشر در ایران در گفتگوی تلفنی با روزنامه گاردین از مرگ دو تن دیگر از معترضان در بازداشت خبر داده هر چند نام این دو تن ذکر نشده است.

هنگامی که نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد خواستار برپائی نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد این نکته را روشن کرد که ایالات متحده از خواست های مشروع مردم ایران برای تغییر حکومت فاسد و سرکوبگر پشتیبانی می کند:
"تردیدی نداشته باشید که ایالات متحده قاطعانه در کنار مردم ایران که خواستار آزادی برای خود، رفاه برای خانواده شان و عزت برای کشورشان هستند ایستاده است."

نیکی هیلی خطاب به رژیم ایران گفت " به شما اکنون هشدار داده می شود. جهان رفتار شما را زیر نظر دارد".

در جریان بازداشت هزاران ایرانی شجاع که صدای خود را در حمایت از آزادی و حقوق بشر بلند کردند جهان هنوز مراقب است تا ببیند آیا رژیم به الگوی وحشتناک بدرفتاری در زندانهای مملو از افراد ادامه خواهد داد یا نه.

XS
SM
MD
LG